Loading...

پوکمون گو؛ دستپخت خارق‌العاده شرکت نینتندو

پوکمون گو؛ دستپخت خارق‌العاده شرکت نینتندو
در روزهای آینده ممکن است افرادی را در خیابان ببینید که گوشی به دست، حرکات عجیب و غریبی انجام می‌دهند، اما نگران نباشید. این افراد مشغول جدیدترین شاهکار شرکت نینتندو هستند: پوکمون گو.

ممکن است تا به حال نام پوکمون‌ها به گوشتان خورده باشد. به خصوص اگر اهل بازی‌های ویدیویی باشید احتمال اینکه با این موجودات عجیب و دوست‌‌داشتنی آشنایی داشته باشید، بیشتر است. این موجودات پس از مدت‌ها دوباره برگشته‌اند که دنیای بازی‌های موبایل را به تسخیر خود در بیاورند. ایده جدیدترین بازی پوکمون‌ها بسیار جالب و متفاوت است: برای موفقیت باید از جای خود برخواسته و در شهر سفر کنید!

پوکمون دقیقا چیست؟
 

اگر با پوکمون آشنا نیستید لازم است توضیح کوتاهی در مورد آن‌ها به شما بدهیم. پوکمون اولین بار توسط شرکت نینتندو برای کنسول دستی Game Boy منتشر شد. پوکمون‌ها موجوداتی عجیب و غریب شبیه به حشرات هستند که شما باید آن‌ها را شکار کرده و تقویتشان کنید. سپس می‌توانید این حشرات را رو در روی یکدیگر قرار دهید تا با یکدیگر نبرد کنند. چیزی تقریبا مشابه با بازی محلی خروس جنگی. تا به حال بیش از 50 نسخه مختلف از این سری بازی برای کنسول‌های مختلف ساخته شده است. پوکمون‌ها در دنیا محبوبیت بسیار زیادی دارند به گونه‌ای که از جهان بازی نیز فراتر رفته و انیمه، مانگا و سایر ملحقات این سری نیز موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند.

پوکمون گو، شاهکاری جدید در بازی‌های موبایلی
 

پوکمون گو نیز مانند سایر بازی‌های سری پوکمون بر پایه ایده به دام انداختن پوکمون‌ها، تقویت آن‌ها و مبارزه به کمک آن‌ها ساخته شده است. اما تفاوت جایی آغاز می‌شود که برای به دام انداختن این موجودات باید فعالیت بدنی داشته باشید! در واقع پوکمون‌های این بازی داخل دنیای واقعی پنهان شده‌اند.

برای اجرای این بازی که بر پایه واقعیت افزوده کار می‌کند، نیاز دارید که حتما GPS شما روشن باشد. بر روی صفحه اصلی بازی کاراکتر خود را در محلی که هستید و بر روی نقشه مشاهده می‌کنید. باید حرکت کنید و هر لحظه حواستان را جمع کنید، نکند که پوکمونی در کنار شما باشد و از آن غافل شده باشید! بازی شما را راهنمایی می‌کند که در چه مسیری باید حرکت کنید که به یک پوکمون برسید. هنگامی که به یک پوکمون نزدیک می‌شوید گوشی شما شروع به لرزیدن می‌کند. حال باید با دوربین گوشی خود اطراف را نگاه کنید تا یکی از این موجودات را پیدا کنید. پس از اینکه پوکمون مورد نظرتان را دیدید، باید به کمک توپ مخصوص به دام انداختن پوکمون موسوم به Poké Ball آن‌ را به دام بیندازید. توجه کنید که پوکمون موردنظر منتظر نمی‌شود که شما با پرتاب توپ او را گیر بیندازید. اگر در پرتاب توپ دقت نکنید ممکن است پوکمون را فراری دهید! در ضمن توجه داشته باشید هنگامی که گوشی شما به نشانه نزدیک بودن به پوکمون شروع به لرزیدن می‌کند، به آن معنا نیست که شکار در دو سه قدمی شماست! ممکن است مجبور باشید چند صد متر را گوشی به دست اسکن کنید تا یکی از این موجودات را بیابید.

نکته جالب دیگر آن است که پوکمونی که شما از طریق دوربین گوشی خود می‌توانید ببینید برای سایر کاربران نیز قابل مشاهده است. ممکن است در خیابان گوشی به دست دنبال پوکمونی باشید و همان لحظه فرد دیگری را در حالت مشابه ببینید. پس دست بجنبانید تا زودتر از او پوکمون را شکار کنید.

پوکمون‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها ممکن است در هر جایی پیدا شوند و برخی دیگر در مکان‌هایی خاص. مثلا نوعی پوکمون آبزی وجود دارد که برای شکار آن‌ باید نزدیک جاهایی بروید که رودخانه یا دریا وجود دارد.

پوکمون‌ها چه کاربردی دارند؟
 

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم پوکمون‌ها را شکار می‌کنید تا با آن‌ها مبارزه کنید. وقتی در بازی به سطح خاصی برسید بازی از شما می‌پرسد که دوست دارید عضو چه تیمی شوید. سه تیم در حال حاضر وجود دارد (زرد، قرمز و آبی) که شما می‌توانید به هرکدام از آن‌ها بپیوندید. پس از این برای نبرد با تیم‌های دیگر یا تمرین با هم‌تیمی‌هایتان و قوی کردن پوکمون‌ها باید به باشگاه‌هایی بروید که باز هم در مکان‌های واقعی وجود دارند. هنگامی که در منطقه‌ای از شهر به باشگاهی می‌رسید، از روی رنگ آن می‌توانید متوجه شوید که در اشغال کدام تیم است و اگر در اشغال حریفان بود می‌توانید به آن حمله کنید.

بخش نبرد بازی نیز جذابیت خاصی دارد. شما می‌توانید یکی از پوکمون‌های خود را انتخاب کنید و در دو راند با پوکمون محافظ آن باشگاه مبارزه کنید. اگر مبارزه را ببرید از امتیاز پرستیژ آن باشگاه کم می‌شود و هنگامی که امتیاز پرستیژ باشگاهی به صفر برسد، هر تیمی که بخواهد می‌تواند با قرار دادن یک پوکمون محافظ باشگاه را به تصرف خود در بیاورد. هنگامی که تیمی باشگاهی را تصرف می‌کند، سایر اعضای تیم به کمک نبردهای تمرینی که با پوکمون محافظ باشگاه انجام می‌دهند می‌توانند هم امتیاز پرستیژ باشگاه را افزایش دهند تا دیرتر تسیلم تیم‌های دیگر شود و هم سطح پوکمون‌های خود را ارتقا دهند.  پوکمون گو می‌تواند یک بازی جذاب تیمی باشد. می‌توانید برای اینکه یک باشگاه که امتیاز پرستیژ بالایی دارد را زودتر تسخیر کنید، با دوستانتان قرار بگذارید و در زمان مشخصی به آن حمله کنید.

تجهیزات مورد نیاز شکار پوکمون‌ها را از کجا بیابیم؟
 

برای پیدا کردن تجهیزات باز هم لازم است گشتی در شهر بزنید. مکان‌هایی به نام Poké Stop در سطح شهر و در مجاورت مکان‌های مهم مانند موزه‌ها و پارک‌های ملی و... تعبیه شده که اگر سری به آن‌ها بزنید وسایلی را خواهید یافت که می‌توانید آن‌‌ها را از آن خود کنید. یکی از این ابزارها تخم پوکمون‌ است. این تخم‌‌ها را باید در دستگاهی مانند دستگاه جوجه‌کشی قرار دهید و متناسب به اینکه آن تخم متعلق به چه گونه‌ای از پوکمون‌هاست باید مسافتی را با پای پیاده طی کنید. شاید مجبور باشید حتی تا 15 کیلومتر را با پای پیاده راه بروید تا جوجه پوکمون شما سر از تخم در بیاورد! ابزارهای دیگری نیز در پوک استاپ‌ها خواهید یافت. مثلا وسیله‌ای که نوعی دود از خود تولید می‌کند و پوکمون‌ها را از مناطق اطراف به جایی که شما هستید جذب می‌کند.

شرکت نینتندو وعده داده است که به زودی وسیله‌ای مانند ساعت مچی تولید خواهد کرد که از طریق بلوتوث به گوشی شما متصل می‌شود و اگر به پوکمونی نزدیک شوید شروع به لرزیدن می‌کند. بدین ترتیب لازم نیست در حالی که گوشی را در دستان خود گرفته‌اید به دنبال این موجودات بگردید.

پوکمون گو یک بازی جذاب و کاملا متفاوت با چیزی است که قبلا مشاهده کرده‌ایم. بر خلاف دیگر بازی‌های رایانه‌ای مرسوم باید حرکت کنید، با مردم معاشرت کنید، تیم بسازید و به کمک هم‌تیمی‌هایتان موفق شوید.

پوکمون گو و رکوردهایی که جا به جا شد
 

خلاقیت بازی پوکمون گو و محبوبیتی که پوکمون‌‌ها پیش از این در بین مردم داشته‌اند باعث شد که با وجود اینکه بازی فعلا در چند کشور محدود عرضه شده است، رکوردهای فراوانی را جا به جا کند.

پوکمون گو رکورد سریع‌ترین بازی که در رتبه اول پرفروش‌های اپ استور و گوگل پلی قرار گرفته را شکسته است. این رکورد اکنون برای اپ استور 14 ساعت و برای گوگل پلی 4 روز است. پیش از این رکورد در دست بازی محبوب شرکت سوپرسل، کلش رویال، با 57 ساعت در اپ استور و 7 روز در گوگل پلی بود.

بر اساس گزارش وب‌سایت SimilarWeb که مربوط به روز 8 جولای و تنها 2 روز پس از عرضه محدود بازی است، تعداد کاربران فعال روزانه پوکمون گو به تعداد کاربران فعال روزانه اپلیکیشن توییتر نزدیک شده است و پیش‌بینی می‌شود به زودی از آن عبور کند. طبق این آمار در دو روز ابتدای عرضه بازی، پوکمون گو بر روی 5.16 درصد از دستگاه‌های اندرویدی ایالات متحده نصب شده است. برای اینکه متوجه شوید این عدد چقدر بزرگ است باید آن را با درصد نصب اپلیکیشن محبوب Tinder در آمریکا مقایسه کنید که تنها 2.5 درصد است. جالب است که طبق آمار این سایت مدت زمانی که افراد پای این بازی می‌گذارند از وقتی که پای اپلیکیشن‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و اسنپ‌چت می‌گذارند بیشتر است.

پوکمون گو در کشورهای محدودی عرضه شده است، اما اکوسیستم اندروید اجازه دریافت Apk بازی از طرق مختلف و نصب آن را به کاربران می‌دهد. یکی از وب‌سایت‌های معروف که Apk فایل‌های اندرویدی را در اختیار کاربران می‌گذارد، Apk Mirror است. این سایت گزارش داده است که میزان ترافیک وارده به این سایت در روز 6 جولای (روز انتشار بازی) نسبت به روز گذشته رشد 597 درصدی داشته است!

همچنین بازی پوکمون گو با پشت سر گذاشتن تعداد بازیکن فعال روزانه تبدیل به محبوب‌ترین بازی تاریخ آمریکا شده است. پیش از این محبوب‌ترین بازی آمریکا Candy Crush Saga بود. استقبال روزهای ابتدایی از این بازی به حدی بود که تمامی سرورهای شرکت نینتندو از کار افتاد و شرکت آمازون به نینتندو پیشنهاد اشتراک ترافیک اینترنتی برای سرورهای بازی را داده است.

اما پوکمون گو برای شرکت نینتندو نیز امتیازات مثبت بسیاری داشته است. در همین چند روز که از انتشار محدود بازی می‌گذرد، سهام شرکت نینتندو 24.5 درصد رشد داشته و به 199.7 دلار برای هر سهم رسیده است. از تاریخ 6 جولای تا کنون بیش از 7 میلیارد دلار به ارزش تجاری شرکت نینتندو افزوده شده است؛ ارزش نینتندو اکنون به بالاترین رقم از سال 1983 تاکنون رسیده است.

از سرقت مسلحانه تا یافتن جسد، همه به لطف پوکمون گو
 

پوکمون گو بازی‌ای انقلابی است اما ویژگی‌هایش باعث شده حواشی عجیبی نیز داشته باشد.

در روزهای ابتدایی دختری 19 ساله که در کنار یک رودخانه به دنبال یک پوکمون آبی بوده، جسدی را یافته است! از طرف دیگر چند نفر سارق در ایالت میسوری از بازی پوکمون گو برای به دام انداختن قربانیان خود استفاده می‌کردند. پلیس هشدار داده است که والدین مراقب باشند که کودکانشان به واسطه این بازی با چه افرادی در دنیای خارج رو به رو خواهند شد.

مردم دیوانه‌ی پوکمون گو شده‌اند. افراد حین رانندگی و حتی در میدان نبرد با داعش (!) مشغول این بازی هستند. در استرالیا مردم برای یافتن پوکمون‌ها به یکی از ایستگاه‌های پلیس رفته‌اند که واکنش پلیس این کشور را در بر داشته است.

متاسفانه فعلا با آی‌پی‌های ایرانی نمی‌توانید به سرورهای بازی متصل شوید و برای تجربه پوکمون گو باید این مانع را دور بزنید.

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  آمار
  • تعداد کالا: 152
  • بازدید امروز: 291
  • بازدید دیروز: 2862
  • بازدید کل: 5362454
  برند ها
  • کاله
  • روبی