Loading...

کشف راهکاری برای مشکل داغ کردن تلفن همراه

کشف راهکاری برای مشکل داغ کردن تلفن همراه
محققان با استفاده از امواج اسپینی راهکاری بالقوه برای مشکل داغ شدن گوشی‌های همراه و دیگر وسایل الکترونیک یافتند.

حافظه کامپیوتری مدرن با انتقال بیت‌های مغناطیسی در داخل دستگاه‌ها، اطلاعات را کدگذاری می‌کند.

حال یافته‌های یک تحقیق پیشگامانه که از سوی محققان مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه ملی سنگاپور انجام شده، یک راه جدید و موثر کشف کرده است که در آن از امواج اسپینی برای انتقال مغناطیس در دمای اتاق استفاده می‌شود.

تراشه‌های الکترونیکی مرسوم از مشکل گرمایش ژول یا گرمایش اُهمی رنج می‌برند که به گرمایی اطلاق می‌شود که در اثر حرکت جریان الکتریکی درون یک رسانا تولید ‌می‌شود. این گرما در اثر حرکت سریع و برخوردهای مکرر بین بارهای درحال حرکت در داخل دستگاه‌ها ایجاد می‌شود.

این مساله جدی نه تنها باعث هدر رفتن حجم زیادی انرژی می‌شود بلکه سرعت پردازش تراشه را نیز پایین آورده و تعداد تراشه‌هایی را که می‌توان در داخل هر دستگاه قرار داد، محدود می‌کند.

«یانگ هیانسو» (Yang Hyunsoo) مولف ارشد این پژوهش می‌گوید، «ما همواره به هنگام استفاده از تلفن‌ های همراه، کامپیوترها و دیگر وسایل الکترونیک با چنین مشکلاتی مواجه می‌شویم. اغلب شاهد «داغ» و «کُند» شدن این دستگاه‌ها هستیم و همچنین مجبور می‌شویم آن‌ها را به طور پی‌درپی شارژ کنیم.»

بدین ترتیب این تیم از محققان به جای استفاده از روش‌های رایج تزریق الکترون که در وسایل الکترونیکی مرسوم مورد استفاده قرار می‌گیرند، از موج‌های اسپین برای انتقال مغناطیس استفاده کردند. امواج اسپین ترتیب موجود در مواد مغناطیسی را بهم می‌زنند و از دیدگاه شبه ذره‌ای با عنوان «ماگنون» (magnons) شناخته می‌شوند.

پژوهشگران یک سیستم دولایه شامل یک کانال انتقال ماگنون ضدفرومغناطیس و یک منبع اسپین عایق توپولوژیک ساختند. آن‌ها برای نخستین بار در جهان موفق شدند تا در دمای اتاق، انتقال مغناطیسی ناشی از موج اسپین را در لایه فرومغناطیس مجاور ایجاد کنند.

استفاده از این تکنیک مبتنی بر امواج اسپین می‌تواند از حرکت بارها در داخل دستگاه جلوگیری کند، بنابراین گرمایش اُهمی و هدر رفتن انرژی کمتری برای دستگاه‌ها پیش‌بینی می‌شود. پیشروی‌ها در حوزه انتقال مغناطیسی مبتنی بر امواج اسپین مسیر جدیدی را به سمت ساخت تراشه‌های کم مصرف باز می‌کند.

منبع : جام جم

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  آمار
  • تعداد کالا: 156
  • بازدید امروز: 203
  • بازدید دیروز: 5509
  • بازدید کل: 8363649
  برند ها