Loading...

10 نکته خواندنی درباره نحوه برگزاری انتخابات امروز آمریکا

10 نکته خواندنی درباره نحوه برگزاری انتخابات امروز آمریکا
روند اجرایی پیچیده و هزار توی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2016 امروز به ایستگاه آخر می رسد،مردم آمریکا با شرکت در یک انتخابات گسترده و ...

روند اجرایی پیچیده و هزار توی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2016 امروز به ایستگاه آخر می رسد،مردم آمریکا با شرکت در یک انتخابات گسترده و سراسری در ۵۰ ایالت آرای خود را برای تعیین رئیس جمهوری آتی این کشور به صندوق های انتخاباتی می ریزند.

۱- امروز سه شنبه علاوه بر تعیین رئیس جمهوری آتی ،هر ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان نیز مشخص می شوند. در همین انتخابات، تکلیف فرمانداران ۱۲ ایالت ، ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا ، ۱۷ شهردار شهرهای بزرگ این کشور مشخص می شود و ساکنان ۴۳ ایالت آمریکا نمایندگان و سناتورهای مجالس ایالتی را نیز انتخاب خواهند کرد.

۲- علاوه براین ، همزمان در ۹ ایالت آمریکا همه پرسی برای قانونی شدن استفاده تفریحی و دارویی از ماری جوانا برگزار می شود.

۳- امروز ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای رسیدن به کاخ سفید با یکدیگر رقابت می کنند. اگرچه تمام تمرکز و امکانات رسانه های اصلی و مهم و تاثیر گذار این کشور و همچنین نظام سیاسی – تبلیغاتی این انتخابات ؛ از نوامبر ۲۰۱۴ به طور کامل در اختیار دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دمکرات قرار گرفت، اما چهار نفر نامزد دیگر نیز در این زمینه فعال بودند. البته غلبه سیاسی – رسانه ای دو نامزد مطرح جمهوری خواه و دمکرات سبب شد تا این چهار نامزد در فهرست افراد گمنام رقابت های این انتخابات قرار گیرند. آنها حتی در مناظره های چهارگانه نامزدها شرکت داده نشدند.

۴- حوزه های رای گیری در اغلب ایالت ها از ساعت هفت صبح به وقت محلی باز می شود؛ هرچند در برخی ایالت ها از جمله مِین، نیویورک، ویرجینیا، کنتاکی، ایندیانا و… حوزه های رای گیری از ساعت شش صبح به وقت محلی (۱۴:۳۰ ظهر ایران) آماده رای گیری هستند.

در اغلب ایالت ها رای گیری تا ساعت ۷ یا ۸ شب ادامه دارد، اما ایالت هایی مانند نیویورک یا داکوتای شمالی هم هستند که زمان انتخابات را تا ساعت ۹ شب اعلام کرده اند. البته به دلیل پهناوری جغرافیایی ۵۰ ایالت آمریکا که از شرق به غرب این کشور گسترده شده است، بعضی از روستاهای ایالات شرقی آمریکا مانند ‘دکس ویل ناچ’ به صورت سنتی از ایالت نیوهمپشایر به محض ورود به ساعت اولیه هشت نوامبر، انتخابات را زودتر از سایر ایالت ها و خارج از زمان بندی رسمی اعلام شده آغاز می کنند. براساس قوانین ایالتی نیوهمپشایر شهرهایی که زیر ۱۰۰ رای دهنده دارند، می توانند با کسب اجازه اقدام به رای گیری در نیمه شب کرده و بلافاصله پس از اخذ آرا، شعب رای گیری را تعطیل کنند. حوزه های رای گیری در ایالت های غربی آمریکا، شامل واشنگتن، اورِگان و کالیفرنیا ساعت هشت شب به وقت محلی (۷:۳۰ صبح چهارشنبه به وقت ایران) بسته خواهند شد.

۵- از آنجایی که رای گیری در آمریکا به صورت ماشینی برگزار می شود، نتایج اولیه انتخابات را معمولا کمتر از یک ساعت پس از پایان رای گیری، به صورت تدریجی، اعلام می کنند.

۶- اعضای مجمع گزینندگان یا گزینشگران ، در تاریخ ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) در ایالت هایشان دیدار می کنند و به نمایندگی از رای دهندگان، رای خود را به صورت نمادین به فرد برنده در آن ایالت می دهند. در اقدام نمادین دیگری، اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در تاریخ ششم ژانویه (۱۷ دی) جلسه مشترکی برگزار و آرای گزینشگران را شمارش می کنند. سپس رئیس سنا نتیجه شمارش را به صورت رسمی اعلام می کند. مراسم سوگند ریاست جمهوری همزما با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه (عصر ۱ بهمن) با حضور رئیس دیوان عالی برگزار خواهد شد.

۷- در زمان برگزاری انتخابات فروش الکل در ۱۸ شهر و ۷ بخش ایالت ایندیانا روز ۸ نوامبر ممنوع است.

۸- رأی‌دهنده‌ها در ایالت ایندیانا حداکثر دو یا سه دقیقه می‌توانند در اتاقک رأی بمانند – برای انتخابات مقدماتی سه دقیقه،‌ انتخابات ریاست‌جمهوری دو دقیقه. هرچند که این قانون در عمل اجرا نمی‌شود. یعنی اگر کسی بیشتر بماند، مسئولین حوزه او را به زور بیرون نمی‌آورند. در ایالت آلاباما، حداکثر زمان رأی دادن چهار دقیقه است. بعد از آن یک مسئول از رأی‌دهنده می‌پرسد کمک می‌خواهد یا نه. اگر کمک بخواهد می‌تواند حداکثر پنج دقیقه دیگر در اتاقک رأی بماند. وگرنه حداکثر یک دقیقه وقت اضافی به او می‌دهند. البته همه اینها در صورتی است که صف باشد. اگر کسی پشت سر شخصی که دارد رأی می‌دهد نباشد، رأی‌دهنده محدودیت زمانی نخواهد داشت.

۹- دستکم در هفت ایالت آمریکا، رأی‌دهنده‌هایی که پیش از روز انتخابات رأی داده‌اند می‌توانند رأی‌شان را عوض کنند. گفته می‌شود امسال حدود ۴۰ درصد واجدین شرایط رأی‌شان را پیش از روز ۸ نوامبر داده‌اند. به همین دلیل است که دونالد ترامپ در کمپین تبلیغاتی‌اش در ایالت ویسکانسین به مردم گفت اگر به هیلاری کلینتون رأی‌داده‌اند و پشیمان‌اند، رأی‌شان را عوض کنند. طبق قانون انتخابات ایالت ویسکانسین هر رأی‌دهند پیش از روز رأی‌گیری می‌تواند سه بار رأیش را عوض کند. ایالت‌های مینه‌سوتا، نیویورک، کنتیکت و می‌سی‌سی‌پی هم قوانینی مشابه دارند.

۱۰- گروهی از فعالان سیاسی می‌خواهند روز رأی‌گیری در ایالت‌های آیووا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، نوادا و نیوهمشایر توله سگ به حوزه‌های رأی‌گیری بیاورند که جوانان را به رأی دادن ترغیب کنند. آن‌طور که سایت بیزنس اینسایدر گزارش کرده، این ایده پس از آن طرح شد که اعضای این گروه متوجه شدند در جاهایی که مسئولان صندوق‌ها یا داوطلبانی که در حوزه رأی کار می‌کنند سگ‌شان را با خودشان آورده بودند، نرخ مشارکت بالاتر بوده است.

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها