Loading...

مامان اولی های بی تجربه بخوانند!

مامان اولی های بی تجربه بخوانند!
همه می دانند که یک نوزاد آنقدر وقت مادرش را می گیرد که گاهی حتی حمام رفتن تبدیل به یک آرزو می شود.

بسیاری از مادر ها با به دنیا آمدن اولین فرزندشان، تصمیم می گیرند همه کارهای کودکشان را به تنهایی و به بهترین نحو ممکن انجام دهند. اگر شما جزو این دسته از مادران هستید، باید بدانید درست است که به تازگی حس شیرین مادر شدن را تجربه کرده اید و نهایت تلاشتان را می کنید تا چیزی کم و کسر نباشد و می خواهید به تمام ایده آل هایتان در تربیت کودک دست پیدا کنید، اما نمی شود همه کار ها را به ایده آل ترین حالت ممکن و بدون کمک دیگران انجام داد.


معمولا همه مامان اولی ها در بزرگ کردن بچه اول دچار اشتباهاتی می شوند، در این مطلب به چند مورد از رایج ترین آن ها اشاره می شود، پس اشتباهات خود را بپذیرید و آن ها را رفع کنید.

 

عدم توجه به سلامت خود

بله درست است. شما مادر شده اید. حالا نوزاد کوچک و معصومی دارید که باید مراقبش باشید. ولی خود شما چه؟ شما اخیرا یکی از مهم ترین و البته دشوارترین وقایع زندگی خود را پشت سر گذاشته اید. زایمان به هیچ عنوانکار راحتی نیست و مسلما بدن شما را تحت تاثیر قرار داده است. شما مسلما به استراحت بیشتر، آب زیاد و غذاهای مغذی (و پرفیبر) نیازمندید. پس همه وقت خود را صرف نوزاد نکنید و به سلامت خودتان هم اهمیت بدهید. فراموش نکنید که اگر شما سالم نباشید نخواهید توانست از نوزادتان مراقبت کنید.

 

اجازه نمی دهید فرزندتان گریه کند
به محض اینکه فرزندتان لب و لوچه اش را آویزان می کند، سراسیمه به سمتش می دوید و هزار فکر و خیال به سرتان می زند. فکرهایی مانند «آیا گرسنه است؟ آیا آب می خواهد؟ سردش شده است؟ دل درد دارد؟ آیا خوابش می آید؟ و...» موفقیت با ذکر اولین اشتباه مامان اولی ها می نویسد: درست است که نباید اجازه بدهید بچه از فرط گریه کبود شود اما لازم نیست که برای هر گریه یا نق زدنی خودتان را آشفته کنید. با این وسواس های فکری به سلامت روحی خود و کودکتان آسیب می زنید و خودتان را بیش از حد خسته می کنید.

 

کمک نگرفتن از دیگران در مورد شیردهی

 مطالعات نشان می دهد تنها یک سوم مادران جوان دوره شیردهی را تا موعد مناسب ادامه می دهند و دوسوم آنها در میانه راه شیر دادن را متوقف می کنند. دلیل این امر آن است که شیردهی از آنچه بعضی تصور می کنند سخت تر است. اگر با مشکلی مواجه هستید از یک مشاور، پرستار بچه یا حتی از یک دوست یا فامیل باتجربه کمک بگیرید. دلیلی ندارد همه چیز را بدانید و نیازی به کمک نداشته باشید.

 

بچه را بغلی بار می آورید
بعضی مادر ها مدام بچه شان را بغل می گیرند و لحظه ای او را زمین نمی گذارند. چنین مادرهایی کودکشان را به شدت به خود وابسته می کنند. مادر ها باید بدانند که با این رفتارشان، نمی توانند فرزندشان را لحظه ای تنها بگذارند تا به کار هایشان مانند پخت غذا و... برسند.

 

اجازه نمی دهید دیگران مراقب فرزندتان باشند

کمک خواستن از دیگران خجالت ندارد. اینکه خودتان همه کار هایتان را یک تنه انجام دهید، افتخار زیادی ندارد چون فرزندتان را از تماس و ارتباط با دیگران دور نگه می دارید و ممکن است، منزوی بار بیاید. چنین فرزندانی در آینده نمی توانند به راحتی تغییرات و شرایط جدید را تحمل کنند و مردم گریز می شوند. از این گذشته، شما هم به استراحت نیاز دارید. شما در برهه ای از زندگی خود هستید که حتی وقتی برای آرایشگاه رفتن ندارید، ممکن است دچار کم خوابی شوید و فشار کار شما را پژمرده کند.وظایف مادری سنگین است پس در حد نیاز از دیگران مانند مادرتان کمک بگیرید.

در دوره بارداری چندین کتاب مراقبت از کودک مطالعه کرده اید تا خودتان را آماده تربیت کودکتان کنید و اکنون هر اتفاقی که می افتد، فورا به سراغ کتاب هایتان می روید اما در کتاب برای حل مشکلتان راه حلی پیدا نمی کنید. توجه کنید که وسواس بیش از حد در تربیت کودک به سلامت روانی خودتان و کودکتان آسیب می زند

استرس در مورد چیزهای کوچک
"آیا نوزادم به اندازه کافی شیر می خورد؟"، "چقدر شیر خشک کافی است؟"، " چرا بیدار است؟"، "چرا خواب است" و بسیاری سوالات دیگر که در ذهن یک مادر جوان به وجود می آیند و گاهی ذهن او را بیش از اندازه مشغول می کنند. در واقع مادری که دچار نگرانی وسواس گونه باشد، بیشتر از آنکه دغدغه سلامت و امینت نوزادش را داشته باشد خود را دیوانه خواهد کرد. این گونه نگرانی ها بیشتر در میان مادران بی تجربه رایج است و مادرانی که بیشتر از یک فرزند دارند کمتر دچار آن می شوند (شاید هم وقتی برای نگرانی در مورد این مسائل را ندارند!).

 

کودکتان را حتما در تخت می خوابانید

نباید بچه را به این کار عادت بدهید. به طور مثال، زمانی که بچه روی زمین خوابیده است و شما می خواهید او را به تختش ببرید، ممکن است بچه بیدار شود و خواب از سرش بپرد و نگذارد شما هم بخوابید. بی خوابی های مکرر به سلامتیتان آسیب جدی می زند؛ بنابراین اگر فرزندتان شب ها بیدار نمی شود، لازم نیست او را به بهانه تعویض پوشک یا شیر دادن بیدار کنید.

 

برای کودکتان هزاران اسباب بازی می خرید
درست است که اسباب بازی های کودکان زیبا هستند و شما دوست دارید کودکتان کمبودی نداشته باشد اما آیا نیازی به خرید تعداد زیادی اسباب بازی هست؟ توجه داشته باشید که معمولا بچه ها فقط به یک اسباب بازی علاقه نشان می دهند و بقیه را رها می کنند. همچنین به نظر می رسد که نباید تلفن همراه تان را دست کودکتان بدهید چون امواج موبایل برای سلامتی بچه ها خوب نیست.


کتاب های مراقبت از کودکان از دستتان نمی افتد

در دوره بارداری چندین کتاب مراقبت از کودک مطالعه کرده اید تا خودتان را آماده تربیت کودکتان کنید و اکنون هر اتفاقی که می افتد، فورا به سراغ کتاب هایتان می روید اما در کتاب برای حل مشکلتان راه حلی پیدا نمی کنید. توجه کنید که وسواس بیش از حد در تربیت کودک به سلامت روانی خودتان و کودکتان آسیب می زند. هرچند مطالعه کتاب مفید و ضروری به نظر می رسد اما بهتر است گاهی به تجربه و احساسات مادریتان اعتماد کنید.

,مادر شدن, بارداری, فرزند,بانوی شرقی

 

از خواب کودک برای استراحت استفاده نمی کنید
بعضی از مادر ها تصور می کنند برای اینکه مادر خوبی باشند، باید شب و روز بالای سر فرزند خود باشند تا نیازهای او را برطرف کنند و توجه ندارند که خودشان هم به خواب و استراحت نیاز دارند.

زمانی که کودک می خوابد، بهترین فرصت برای استراحت و انجام کارهای شخصی است. البته بهتر است کودک در معرض دید شما باشد تا به محض بیدار شدن، به سراغش بروید.

 

می خواهید از فرزندتان اینشتین بسازید
از همان نوزادی به دنبال کشف استعداد ها و توانایی های فرزندتان هستید. مدام امتحانش می کنید. برایش بازی های فکری می خرید، کتاب می خوانید و با چندین زبان زنده دنیا با اوصحبت می کنید. انتظار دارید از ۲ سالگی کلمات را بخواند و او را در چند کلاس ورزشی مختلف ثبت نام می کنید. شما نباید ذهن بچه را با میل نابغه پروری افراطی خود خسته کنید؛ زیرا در صورت تلاش شما و نرسیدن به نتیجه امکان دارد سرخورده و ناامید شوید. البته با رعایت تعادل، تلاشتان را برای افزایش خلاقیت او به کار بگیرید.


کودکتان را با بچه های دیگر مقایسه می کنید

مدام فرزندتان را با بچه های دیگران مقایسه می کنید تا مطمئن شوید او از بقیه باهوش تر است یا کند ذهن تر. حتی با مادرهای دیگر در این خصوص صحبت می کنید و درباره توانایی ها یا ضعف های بچه های دیگران پرس و جو می کنید. همیشه از رفتارهای دیگران الگوبرداری می کنید. به هر دری می زنید تا مبادا فرزندتان مرتکب اشتباهی شود. لطفا خونسردی خود را حفظ کنید و بدانید که فرزند شما امکانات و استعدادهای خاص خودش را دارد و مقایسه کردن او با دیگران هیچ فایده ای ندارد.


خود و همسرتان را فراموش می کنید
همه می دانند که یک نوزاد آنقدر وقت مادرش را می گیرد که گاهی حتی حمام رفتن تبدیل به یک آرزو می شود. قبول، ولی اگر در خانه بمانید احساس انزوا، تنهایی، خستگی و غمتان بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر ، وقتی نوزادی وارد خانواده ای می شود، بعضی از خانم ها علاوه بر خودشان، همسرشان را هم فراموش می کنند و تمام وقت و انرژی خود را صرف نوزاد می کنند. بعضی از مادر ها به خاطر رسیدگی بهتر به بچه، بی خیال گردش و تفریح می شوند. البته درست است که ورود نوزاد به زندگی زوج های جوان، ریتم زندگی آن ها را تغییر می دهد اما لازم نیست توجه به همسر و رسیدگی به خود و کارهای شخصیتان را تعطیل کنید. خلاصه کمی هم به فکر خودتان باشید تا خیلی زود خسته نشوید.
 

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها