Loading...

خجالتی هستید؟ مغز خودتان را سرزنش کنید

خجالتی هستید؟ مغز خودتان را سرزنش کنید
احساس می کنید گونه هایتان سرخ و داغ شده است؟ آیا کف دستهایتان نیز عرق کرده است؟ سخنان دیگران را برای خود تفسیر می کنید و احساس خجالت یا شرم دارید؟

برخی افراد اغلب اوقات برای چیزهای کوچکی مانند صدا کردن آنها در جمع، تعریف یا تنبیه در جمع و یا حتی موارد کم ارزش تر از این، احساس خجالت داشته یا به اصطلاح خجالتی هستند.

تیمی تحقیقاتی در تلاش است تا بخشی از مغز را برای کنترل خجالت جدا کند. آنها دریافته اند که همراه با احساس خجالت که با تجربیاتی مانند شنیدن صدای آواز خواندن خودتان می آید، قسمت کوچکی از بافت عمیق درون مغز شما به اندازه تکه ای از انگشت شست شما، جدا و ایزوله می شود.

در افرادی از جمله افراد مبتلا به زوال عقل، که سطوح کم خجالت را نشان می دهند، ، این منطقه مغزی کوچکتر از حد طبیعی است. این منطقه از مغز در واقع برای این واکنش ضروری است.

تیم تحقیقاتی Sturm به نشریه LiveScience گفت: هنگامی که این منطقه را از دست می دهید، این پاسخ خجالت را از دست می دهید. (اکثر شرکت کنندگان در تحقیقات Sturm در واقع بیماران مبتلا به زوال عقل هستند، از جمله افرادی با اختلالاتی مانند بیماری آلزایمر.)

1- مراکز شخصیتی

مركز خجالت در ناحيه اي به نام *قشر پیش سینگولیت قدامی* متمركز شده است. این بافت به طور عمیقی در داخل مغز، رو به جلو و راست قرار دارد. این منطقه در تنظیم بسیاری از عملکرد های خودکار بدن مانند عرق کردن، ضربان قلب و تنفس نقش دارد، اما در بسیاری از عملکرد های مرتبط با تفکر، از جمله احساسات، رفتارهای درجستجوی پاداش (مثل کسانی که در اعتیاد درگیر هستند) و تصمیم گیری نیز شرکت می کند. استورم گفت: این قسمت، طرح هایی را برای مراکز بالاتر و همچنین پروژه هایی را برای مراکز پایین دارد. این قسمت دارای نقش دوگانه ای در واکنش های احشایی و همچنین حرکتی می باشد.

خجالتی هستید؟ مغز خودتان را سرزنش کنید

اندازه و شکل مناطق مغز در نزدیکی این یکی، با تفاوت در شخصیت همراه است. دانشمندان  معتقدند که منطقه خاص مغزی بزرگتر، با کارکردهای قوی تر مرتبط با آن همراه خواهد بود. به عنوان مثال، افراد برونگرا، دارای مراکز پردازش پاداش بزرگتری هستند، در حالی که افراد مضطرب و خجالتی دارای مراکز تشخیص خطای بزرگتری هستند. مطالعات نشان داده است که افراد بسیار بخشنده، دارای مناطق بزرگتری مرتبط با درک باور دیگران هستند.

2- ازبین رفتن خجالت

افرادی که دچار زوال عقل هستند، مایل به کاهش سطح خجالت خود و حتی تماشای نمایش های سرگرم کننده، نشسته در کنار دیگران دارند. بسیاری از کارهایی که افراد مبتلا به زوال عقل انجام می دهند، مانند ماساژ دادن غریبه ها یا خوردن از بشقاب دیگران، به نظر نمی رسد که آنها را خجالت زده کند.

هنگامی که استورم مغز های آنها را اسکن کرد، متوجه شد که دارای مناطق خودآگاهی و خجالت کمتری نسبت به شرکت کنندگان بودند، منطقه خجالت در قشر سینگولیت آنها کوچکتر بود. اسکن کردن این ناحیه مغز می توانست به تشخیص زود هنگام این موقعیت کمک کند، چرا که تغییرات رفتاری و اجتماعی قبل از بروز نشانه های دیگر، اتفاق می افتد.

استورم گفت: درک بهتر تغییرات هیجانی که در این بیماری ها اتفاق می افتد می تواند در اوایل دوره بیماری و زمانی که تشخیص ممکن است خیلی واضح نباشد، مفید باشد. یک حالتی انگل وار از تغییرات اجتماعی یا احساسی می تواند وجود داشته باشد که همراه با بیماری خواهد بود.

* قشر سینگولیت قدامي (ACC) بخشي از قسمت جلویی سینگولیت است که شبيه يک “گردنبند” اطراف بخش جلويي جسم پینه ای قرار دارد. این شامل مناطق برودمن است. به نظر می رسد که  در انواع مختلفی از عملکرد های اتونومیک نظیر تنظیم فشار خون و ضربان قلب نقش داشته باشد. همچنین شامل برخی از عملکرد های سطح بالاتر مانند تخصیص توجه، پیش بینی پاداش، تصمیم گیری، اصول اخلاقی و روحیات، کنترل انگیزش (مانند نظارت بر عملکرد و تشخیص خطا)، و احساسات نیز می باشد.

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها