Loading...

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی
خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

کیوی میوه ای خوشمزه که بیشتر مردم از خواص ضد یبوست آن با خبر هستند ولی کیوی فقط خواص اش این نیست و خواص فراوان زیادی دارد که در این جا به انها خواهیم پرداخت.

 

به گزارش گروه سلامت تالاب كيوي سرشار از ويتامين C مي باشد. مقدار پتاسيم آن از نظر وزني تا حدي كمتر از موز است. همچنين داراي ويتامين  A ‘ E ‘ كلسيم ‘ آهن و اسيد فوليك مي باشد. يك شماره كيوي متوسط ۴۶ كالري انرژي دارد.

 

كيوي داراي مقادير زيادي آنزيم حل كننده پتاسيم به نام پاپايين است كه از نظر تجاري براي نرم كردن گوشت مفيد است اما احتمال دارد براي برخي افراد آلرژي زا باشد. بويژه افرادي كه به آناناس حساسيت دارند مستعد حساسيت به اين ميوه نيز هستند. اين آنزيم با پختن ميوه به سرعت از بين مي رود.

 

به اين ترتيب استفاده از كيوي خام در دسرهاي حاوي شير يا هر فراورده لبني ديگر نامناسب است زيرا اين آنزيم در عرض چند دقيقه در حاليكه بوي بسيار بدي توليد مي كند شروع به حل كردن پروتئين شير مي نمايد.

 

متأسفانه آنزيمهاي كيوي در معده به وسيله اسيد معده از بين مي رود. اما اسيد معده بعد از خوردن غذاهاي گوشتي و لبني زياد’ مقداري خنثي مي شود و آنزيمهاي كيوي مي توانند مدت كوتاهي فعاليت كنند و اين زمان كافي است تا مواد پروتئيني در اثر اين آنزيمها به قطعات كوچكتري تجزيه شوند و اين امر عمل هضم غذاهاي سنگين را در معده و روده آسانتر مي كند.

 

كيوي مانند قرص آسپرين موجب رقيق شدن خون شده از ايجاد پلاك در خون جلوگيري مي كند. اين ميوه به دليل خاصيت كاهندگي كه بر سطح تري گليسيريد دارد ‘ از غلظت خون مي كاهد و از تنگ شدن عروق و بروز انواع سكته ها جلوگيري مي كند.

 

جالب است بدانيد كه ويتامين C در كاهش علائم بيماري آسم بسيار موثر است و مطالعات نشان داده كودكاني كه در هفته ۷تا۵ شماره از اين ميوه مصرف مي كنند داراي علائم تنفسي كمتري نسبت به كودكاني هستند كه در هفته فقط ۱ شماره ميل مي كنند.

 

كيوي سيستم حفاظتي بدن را تقويت مي كند و از بروز سرطان جلوگيري مي نمايد.

 

كيوي با داشتن ويتامينC و اسيد قهوه ‘ دو ماده اتساسي ضد سرطان در اختيار مي گذارد.

 

كيوي پادزهر سيگار :

سيگاري ها به ويتامين C بيشتري نياز دارندو زيرا مواد سمي مخصوصاً راديكالهلي آزاد موجود در دود سيگار ويتامينها را از بين مي برد. بنابراين سيگاريها بايد حدود ۴۰% بيشتر ويتامين C مصرف كنند. اين مقدار با خوردن ۲ شماره كيوي كسب مي شود.

 

كيوي بمبي عليه استرس :

استرس و كمبود خواب روي بدن انسان اثر مي گذارد. هركس مي خواهد به اين وضع دچار نشود بايد در روز ۴ شماره كيوي بخورد. ۴ شماره كيوي را در طول روز تقسيم كنيد. مثلا صبح’ ظهر’ بعدازظهرو عصر. چون بدن انسان نمي تواند ويتامين C را ذخيره كند.

 

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

۶ دليل براي كيوي خوردن وجود دارد:

۱- ۳ گرم فيبـر دارد كه كلستـرول را كاهش داده از سرطان جلوگيـري مي كند و به كنترل انسولين كمك مي نمايد.

 

۲- در مقايسه با يك شماره پرتقال هم اندازه خود ‘ ويتامين C بيشتري دارد.

 

۳- حاوي مقادير قابل توجهي آنتي اكسيدان محلول در چربي است« ويتامينA و E » كه براي مبارزه با راديكالهاي آزاد مفيد مي باشد.

 

۴- حاوي فيتوناتريفت هايي از جمله كاروتنوئيد و فلاوونوئيد است كه تحقيقات نشان داده كه DNA را از آسيبهاي مربوط به اكسيژن محافظت مي كند.

 

۵- حدود ۱۰% از پتاسيم پيشنهادي روزانه را داراست « حدود ۳۰۰ ميلي گرم » .

 

۶- حاوي مقادير زيادي فولات است كه بدن را در مقابل بيماريهاي قلبي ‘ سرطان و غيره محافظت مي كند و براي شكل گيري هموگلوبين حامل اكسيژن ضروري است.

 

مضرات کیوی :

كيوي داراي مقدار زيادي اگزالات است كه موجب تشكيل سنگ در كليه و كيسه صفرا مي شود. به همين دليل بار يافراد مستعد سنگ كليه و سنگ صفرا مضر است.

 

بهترين روش نگهداري کیوی :

هنگام خريد اين ميوه آنرا در ميان انگشتان خود قرار دهيد ودر صورتي كه بر اثر فشار جزئي ‘ نرمي زير دستان خود احساس كرديد از خريد آن صرفنظر كنيد. اين ميوه را مي توانيد در دماي اتاق نگهداري كرده و به مدت چند روز ذخيره كنيد.

 

هرگز اين ميوه را كنار سيب ‘ گلابي و سيب زميني قرار ندهيد زيرا از اين ميوه ها گازي متصاعد مي شود كه موجب رسيدن بيش از حد اين ميوه مي شود.اما اگر نارس باشد مي توان آن را در كنار ميوه های ذكر شده قرار داد تا فرايند رسيدن تسريع شود.هرگز به اندازه ميوه توجه نكنيد و تصور نكنيد ميوه بزرگ تر ارزش تغذيه ای بيشتري دارد.

 

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

طرز تهيه دسر با كيوي:

 مواد لازم:

كيوي ۳ شماره

سيب ۱ شماره

نعناع تازه به ميزان دلخواه

يخ به ميزان لازم

 

كيوي و سيب را خرد كرده ودر مخلوط كن به صورت پوره درآوريد. سپس آنرا در ظرف يا ليوان مورد نظر ريخته به آن يخ اضافه كرده و با نعناي تازه و تكه های سيب و كيوي تزيين و سرو كنيد.

 

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

نکاتی برای کسانی که کیوی با پوست مصرف میکنند !

یک کارشناس تغذیه معتقد است: مصرف کیوی با پوست برای دستگاه گوارش مناسب نیست و می تواند ورم معده رابه همراه داشته باشد. کیوی یکی از مهم‌ترین میوه‌هایي است که در فصل پاییز در معرض است و بدلیل محتوای بالای ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

 

وی استحکام لثه و کاهش کلسترول، اسید اوریک و تری‌گلیسیرید را از دیگر اثرات مصرف کیوی دانست.

 

این کارشناس تغذیه با اشاره به وجود آنزیم‌هایي برای هضم غذا و پروتئین در کیوی، خاطرنشان کرد: اگر کیوی بعد از غذا مصرف شود میتواند به هضم غذا کمک کند.

 

آنتی اکسیدان موجود در کیوی می تواند از انواع سرطان ها خصوصا سرطان دستگاه گوارش پیش گیری نماید.

 

خواص کامل کیوی | مضرات مصرف کیوی و نکات مهم برای مصرف کیوی

وی در خصوص دانه‌های‌ سیاه موجود در کیوی گفت: این دانه‌ها بدلیل فیبر بسیار بالایی که دارند برای افرادی که دچار یبوست هستند نقش ملین دارد و استفاده ازآن قبل از خواب می تواند به حرکات دودی دستگاه گوارش کمک کند.

 

این کارشناس تغذیه با بیان این که مصرف دو شماره کیوی متوسط در روز معادل یک واحد میوه با 60 کالری انرژی است، ادامه داد: البته مصرف زیاد از حد کیوی میتواند برای دستگاه گوارش مشکلاتی ایجاد کند.

 

شیرمستی با تاکید بر این که مصرف کیوی برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود، افزود: این میوه ممکن است حساسیت زا باشد.

 

وی تصریح کرد: در تب سنتی کیوی میوه‌ای صفرابر است و بهمین دلیل مصرف زیاد آن برای افرادی که سنگ صفرا دارند توصیه نمیشود.

 

این کارشناس تغذیه در خصوص افرادی که کیوی رابا پوست مصرف میکنند، گفت: مصرف کیوی با پوست برای دستگاه گوارش مناسب نیست و اگر چه توصیه میشود اکثر میوه‌ها با پوست مصرف شوند، اما این برای میوه‌هایي است که پوست نازک و نرم دارند.

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها