Loading...

کنترل سردرد های میگرنی در خانم ها

کنترل سردرد های میگرنی در خانم ها
سردردهای میگرنی به عنوان یکی از شایع ترین و رنج آورترین اختلالاتی هستند که افراد با سنین مختلف را درگیر می کنند.

این اختلال برای نخستین بار توسط یونانیان همی کرانیون - «همی» به معنای «نیم» و «کرانیون» به معنای جمجمه- نام گذاری شد چرا که یونانیان برای توصیف سردردهای ضربان‌دار و مزمن، اینگونه ابراز می‌کردند که نیمی از سر، به شدت درد می‌گیرد.مدتی بعد این واژه کیلومترها آن طرف تر در فرانسه دستخوش تغییر گردید و واژه میگرن به عنوان توصیف کننده این اختلال غیرطبیعی برگزیده شد.

اگر شما هم با این درد آشنایی دارید احتمالا این اختلال را به عنوان یکی از رنج آورترین اختلال های درمان ناپذیر می شناسید اما اخیرا در موسسه Gustave Roussy فرانسه تحقیقاتی صورت گرفته است که می تواند نظر شما را راجع به میگرن تغییر دهد.

در این تحقیق که اطلاعات جسمی74 هزار زن فرانسوی در فاصله بین سال های 1925 تا 1950 مورد مطالعه قرار گرفته است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که زنانی که از اختلال میگرن رنج می برند کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. تا چند سال پیش اختلال میگرن اختلالی عصبی تلقی میشد که با بیماری های جدی چون بیماری های قلبی، فشار خون بالا، چاقی و مانند اینها در ارتباط بود. در برخی از تحقیقات گذشته نیز ادعا شده بود که میگرن سبب مقاومت بدن در برابر انسولین می شود و به همین دلیل می تواند باعث چاقی و افزایش قندخون شود.

این در حالی است که محققان فرانسوی ادعای دیگری دارند که تمام تحقیقات گذشته را نقض می کند. مطابق این تحقیق کمتر از 30 درصد زنان مبتلا به میگرن در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. در واقع سال ها پیش ازتشخیص ابتلای بیماران به دیابت نوع 2 اختلال میگرن به عنوان یکی از بیماری های جسمی درگیرکننده گزارش نشده بود. سرانجام پس از بررسی های بسیار محققان فرانسوی به الگوی بسیار عجیبی دست یافتند که در آن علائم میگرن در زنانی که مبتلا به دیابت نوع 2 می شدند به مرور زمان کاهش می یافت.

از جمله محققان این مطالعه الگوی به دست آمده را چنین تشریح می کند:

از آنجا که غلظت گلوکز پلاسما با بروز دیابت نوع 2 افزایش می یابد به همین دلیل ممکن است علائم میگرن کاهش یابد.

البته این تنها یک ارتباط جالب است که همچون تحقیقات گذشته میان دو بیماری یافت شده است و بدین معنا نیست که یکی از این بیماری ها باعث ایجاد دیگری یا مقاومت در برابر دیگری می شود. توضیح بهتر و کامل تر این ارتباط نیازمند تحقیقات بیشتری است که دانشمندان امید به کشف دقیق آن دارند. چرا که بدون شک کشف این ارتباط راه تشخیص دیابت نوع 2 را هموارتر می کند. لازم به ذکر است که نسخه کامل این مطالعه در JAMA Neurology منتشر شده است.

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  آمار
  • تعداد کالا: 156
  • بازدید امروز: 1140
  • بازدید دیروز: 7963
  • بازدید کل: 9882068
  برند ها