Loading...

سرد مزاجید یا گرم مزاج؟

سرد مزاجید یا گرم مزاج؟
عضو هيأت علمي دانشگاه شهيد بهشتي تهران گفت: اگر شخصيت افراد را بر اساس مزاج‌ها تنظيم کرده و زندگي با فهم مزاج‌ها همراه باشد، نتايج بسيار خوبي را به همراه خواهد داشت.

دکتر حميدالله افراسيابيان در چهارمين همايش طب اسلامي و سنتي که در اروميه برگزار شد، اظهار کرد: طب سنتي، طب بسيار عميق و عظيمي بوده که در آن شناخت انسان‌ها براساس طبيعت يا مزاج آنان صورت مي پذيرد.

وي به عوامل استقبال مردم از طب سنتي اشاره کرد و افزود: داروهاي استفاده شده در طب سنتي عوارض بسيار کمتري نسبت به داروهاي شيميايي داشته و دسترسي به آنان بسيار راحت‌تر است و عامل ديگر استقبال مردم از اين طب اين است که مردم اعتماد خود را نسبت به تئوري هاي طب جديد از دست داده‌اند.

اين مدرس طب سنتي به عناصر تشکيل دهنده بدن انسان اشاره کرد وگفت: در طب نوين بدن انسان از 105 تا  106 عنصر تشکيل شده است اما در طب سنتي بدن انسان و کل کاينات از چهار ماده اصلي آب (سرد و تر)، باد (گرم و تر)، آتش(گرم و خشک) و خاک (سرد و خشک) تشکيل يافته است که اگر رابطه و تنظيم اين عناصر به هم بخورد، سبب ايجاد بيماريهاي مختلف در افراد خواهد شد.

اين دکتري علوم پزشکي، ويژگي‌هاي طبايع چهارگانه بدن را برشمرد و تصريح کرد: برخي افراد داراي طبع بهاري يا دموي (گرم و تر) بوده و حجم خون در آنها بالاست، با اشتها غذا مي‌خورند، چاق و درشت اندامند و چهره‌اي قرمز رنگ دارند.

وي افزود: دموي‌ها به لحاظ شخصيتي بسيار دوست داشتني، مهربان، اجتماعي و برون گرا هستند، داراي حرکاتي سريع و بسيار اجتماعي‌اند؛ اين افراد قدرت جنسي بالا و هميشگي داشته و بيشتر از ديگر افراد مستعد ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سکته‌هاي مغزي هستند و بايد از غذاهايي با طبع لطيف براي کاهش غلظت خون خود استفاده کنند.

وي ادامه داد: دموي‌ها مي‌توانند در رشته‌هاي هنر و پزشکي بسيار موفق باشند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه به ويژگي افراد صفراوي مزاج يا تابستاني اشاره کرد و گفت: صفراوي‌ها (گرم و خشک) عصبي و کم خواب هستند و دير چاق مي‌شوند، معده شان هضم بسيار خوبي دارد و داراي استخوان بندي واضح، هوش بالا و سرعت عمل زيادي هستند؛ اين افراد برون گرا و اجتماعي بوده و علي رغم رشد سريع موها افراد کم مويي هستند.

وي افزود: تابستاني‌ها چون داراي بدن گرمي هستند از عوارضي چون خشکي دهان رنج مي برند.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي خصوصيات افراد سوداوي مزاج را نيز برشمرد و گفت: کساني که داراي طبع پاييزي (سرد و خشک) بوده، لاغر اندام و پرمويند و حرکاتي کند و بافت عضلاني کمي دارند، آنان خوشخواب بوده اما اشتهاي چنداني ندارند و زود سير مي‌شوند. سوداوي‌ها شخصيتي بسيار حساس، دقيق، منظم، قضاوت‌گر و زود رنج دارند.

وي در ادامه به ويژگي بلغمي‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: افراد زمستاني يا بلغمي به علت سرد و تر بودن طبع داراي چربي زيادي در بدن بوده و مستعد چاقي هستند، آنان داراي پوستي سفيد، حرکاتي کند و از لحاظ روحي و رواني تمايل به تنهايي دارند. بلغمي‌ها در جمع افرادي آرام و ملايم هستند. تمايلات جنسي چنداني ندارند. اين افراد در رشته هاي تاريخ، جامعه شناسي و روانشناسي مي‌توانند موفق باشند.

افسردگي و بي خوابي نتيجه غلبه بلغم است

وي همچنين افزود: بيماري‌هاي شايعي مانند ام اس، افسردگي و بي خوابي، ضعف اعصاب، آرتروز، درد معده و غيره، نتيجه غلبه بلغم بوده و با استفاده از مواد غذايي با طبع گرم و خارج شدن سردي، به تدريج مي‌توان بر اين بيماريها غلبه کرد.

دکتر افراسيابيان به عوامل شش گانه موثر در بروز بيماري‌ها و سلامتي از ديدگاه طب سنتي و اسلامي اشاره کرد و گفت: به طور کلي در طب سنتي، شش عامل که به سبک زندگي معروف هستند در سلامتي و بيماري افراد موثر است.

وي با بيان اينکه استفاده از غذا و نوشيدنيهاي سالم عامل مهمي در سلامتي افراد است، خاطرنشان كرد: اگر افراد سوداوي از غذاهايي با طبع سرد استفاده زيادي کنند، دچار غم و غصه شده و اگر افراد افسرده‌اي باشند، بيماري آنان تشديد خواهد شد.

وي ادامه داد: اگر اين افراد از ترکيب سرکه و عسل و نوشيدني‌هاي سالم استفاده کنند، اثر خوبي بر کبد خود بر جاي خواهند گذاشت.

اضطراب و غم و غصه بيماري‌هاي سردي هستند

اين دکتراي علوم پزشکي به حالات روحي و رواني و تاثير آن در سلامتي اشاره و اذعان کرد: اضطراب و غم و غصه بيماري‌هاي سردي هستند و اگر به طور مداوم اين حالات تکرار شود، نيروي دفاعي بدن تضعيف شده و فرد ممکن است به بيماري سرطان مبتلا شود.

افراسيابيان به اهميت آب و هواي سالم اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: هواي پاکيزه نقش مهمي در سلامتي افراد بر عهده داشته و اگر هواي تنفسي حاوي سرب باشد روي قند خون تاثير گذاشته و ضريب هوشي افراد را پائين مي آورد.

وي با اشاره به اهميت تحرک در سلامتي گفت: از نظر طب سنتي زندگي يعني گرما و رطوبت و اگر در طي روز حداقل بيست دقيقه وقت خود را به ورزش اختصاص دهيم گرما و نشاط ايجاد مي‌شود ولي اگر اکثر اوقات را پشت ميز بگذرانيم سردي غلبه مي‌کند و کسل و چاق خواهيم شد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه به اهميت دفع و احتباس را اشاره كرد و گفت: دفع مواد زائد بدن بسيار مهم بوده و مدت طبيعي آن يک ساعت پس از غذاست و اگر اين مواد به موقع از بدن دفع نشود فرد دچار يبوست شده که مادر تمام بيماري‌هاست.

وي با بيان اينکه ميزان خواب و بيداري نيز در سلامتي افراد موثر بوده و در افراد مختلف با توجه به مزاجها متغير است، افزود: افراد دموي مزاج به علت رطوبت مغز روزانه 7 يا 8 ساعت مي‌خوابند ولي بالعکس سوداوي‌ها به جهت خشکي مغز (مانند افراد مسن) کم خواب و دچار اختلالاتي درخواب هستند.
0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها