Loading...

غذاهای مفید برای کم خونی کودکان

غذاهای مفید برای کم خونی کودکان
سطح پایین آهن در کودکان می تواند باعث بیماری کم خونی در آن ها شود

وجود آهن در رژیم غذای کودکان، به تقویت عملکرد مغز آن ها کمک خواهد کرد. کم خونی خفیف در کودکان علائم کمی را بروز می دهد و یا حتی ممکن است هیچ علائمی را نشان ندهد. در این مطلب غذاهای مفید برای کم خونی کودکان آورده شده است.
آهن برای تشکیل سلول های قرمز خون، بهبود چرخه خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما لازم است. در این مطلب نخست چشم‌انداز دقیقی در خصوص این که به چه دلیل آهن براي کودکان لازم است، آورده شده است.

پدر یا مادر بودن، نگرانی های بزرگی مثل اطمینان از مناسب بودن رژیم غذایی و اینکه آیا غذاها دارای مواد مغذی هستند را بهمراه دارد. رژیم غذایی ایده‌ال براي یک کودک حاوی سطوح مناسبی از مواد مغذی ضروری مثل ویتامین ها، ماده های معدنی، پروتئین، فیبر، آهن و غیره است که کمبود حتی یک ماده غذایی لازم میتواند باعث کاهش سرعت رشد در بچه شما و یا چه بسا بازدارنده رشد مطلوب او شود.

آهن یکی از این مواد مغذی لازم و ضروری
است که در اکثر موارد در رژیم های غذایی هندی( به ویژه براي خردسالان) نبود این ماده ی حیاتی دیده ميشود. سطح پائین آهن در بچه ها میتواند سبب بیماري کم خونی در آنها شود.

علایم رایج کم خونین بچه ها:
کم خونی خفیف در کودکان علایم اندکی را نشان میدهد و یا حتی امکان دارد اصلاً علایمی را نشان ندهد. به همین علت است که تشخیص این بیماري در مراحل نخست تقریباً محال است. در اینجا ، بعضی از علایم رایج کم خونی خفیف در بچه ها که امکان دارد به شما کمک کند که به آسانی فقر آهن را در کودک خویش تشخیص دهید، بیان شده است، تا باتوجه به این علایم، فرزندان سالمی داشته باشید:

 • خستگی
 • ضعف
 • بداخلاقی
 • نفس تنگی
 • هوس های غذایی غیر معمول
  *بی اشتهایی
 • رنگ پریدگی پوست
 • سردرد
 • خون در مدفوع
 • درد گلو
 • ناخن های شکننده
 • درسفیدپوستان رنگ چشم بچه مبتلا به کم خونی، پریده و سفید ميشود .

اهمیت وجود آهن در غذای بچه:
آهن براي تشکیل سلول های قرمز خون، بهبود چرخه خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما ضروری است. مهمتر از آن، وجود آهن در رژیم غذای کودکان، به تقویت عملکرد مغز آنها کمک خواهد کرد. از این جهت براي پدران و مادران توجه به نیازهای آهن کودکان باتوجه به سن آنها و ایجاد یک رژیم غذایی بی نیاز از آهن براي بچه ها بسیار لازم است.

دو مدل آهن موجود است :
۱. Heme: این مدل آهن، بطور طبيعي از هموگلوبین بدست مي‌ايد و در نتيجه، در منابع حیوانی مثل گوشت، ماهی و مرغ قابل دسترس است.

۲. Non- Heme: از ۶۰ درصد از آهن موجود در بافت های حیوانی و آهن موجود در گیاهان( میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل) را تشکیل ميدهد ، که کم تر جذب میشوند .

غذاهای آهن دار, غذاهای مفید برای کم خونی کودکان, غذاهای آهن دار برای کودکان

غذاهای مفید برای کم خونی کودکان
بعضی از رژیم های غذایی سالم براي افزایش آهن در وعده های روزانه ی کودکان عبارتند از:

 1. آجیل غنی از آهن براي کودک:
  آجیل، سرشار از آهن، پروتئین ها، چربی های سالم و اسیدهای چرب و امگا ۳ ضروری براي بدن کودکان هستند. یک رژیم غذایی حاوی انواع گوناگون آجیل، مثل پسته، بادام زمینی، گردو، بادام، و غیره، یک روش مطلوب براي تأمين مواد مغذی موردنیاز بچه ها است. بدین ترتیب، پزشکان سفارش ميکنند که اضافه کردن
  آجیل بطور روزانه به رژیم غذای کودک، آهن موردنیاز بدن آنها را بصورت کامل تأمين ميکند .
 2. تخم مرغ مملو از آهن براي کودکان:
  تخم مرغ مملو از تمام مواد مغذی لازم و همچنین منابع غنی از آهن براي بچه ها است. تفاوت اساسی که تخم مرغ با دیگر ماده های غذایی دارد، این است که میتوان آنرا از همان ۴ ماهگی بچه ها، در رژیم غذایی آنها گنجاند. یک وعده غذایی با تخم مرغ به حفظ سطح هموگلوبین در بدن بچه ها و بالا رفتن استقامت بدن او کمک ميکند . اضافه کردن یک عدد تخم مرغ در رژیم روزانه بچه ها، همه ی نیازهای بدن او به آهن را تأمين ميکند . بدین ترتیب، شما باید تخم مرغ را بعنوان یکی از بهترین مواد غذایی تأمين آهن براي اطفال در نظر بگیرید.
 3. گوشت قرمز و جذب سریع آهن:
  گوشت قرمز یک منبع غنی از آهن است، آهن موجود در گوشت قرمز به آسانی به وسیله خون جذب شده و توزیع بیشتری در بدن شما دارد. گوشت بره، گوشت گاو و غیره، دارای سطح بسيار بالايي از آهن هستند و از این جهت ، باید در رژیم غذای بچه ها گنجانده شوند. نتيجه تحقيقات پزشکان تغذیه بیان ميکند که استفاده دو وعده گوشت قرمز، با حتی یک وعده، دارای حدود ۵/ ۳ ميلي گرم آهن بوده و این اندازه آهن براي کودکان، ایده‌ال است.
 4. درمان کم خونی در کودکان با انار
  براي درمان کم خونی کودکان می توانید از انار استفاده کنید. میوه انار منبع غنی از مواد معدنی بوده و همچنين دارای ویتامین سی است که در جذب آهن به بدن کمک زيادي خواهد کرد. بچه ها هم که اکثرا این میوه را دوست دارند و شما براحتی می توانید از این میوه براي رفع مشکل آن ها استفاده کنید.
 5. کلم بروکلی منبع آهن برای کودک:
  علاوه بر این که، کلم بروکلی مملو از آنتی اکسیدان های الزامی، الیاف، ویتامین ها و ماده های معدنی ضروری براي بدن کودکان است، این سبزی مفید، یک منبع غنی از آهن هم میباشد . استفاده کلم بروکلی در حفظ جریان خون مطلوب و تأمين سطح اکسیژن لازم در بدن موثر است، همچنين استفاده از آن به رشد سالم مغز و عملکرد مطلوب آن در بچه ها کمک ميکند . نتایج تحقیقات نشان می دهد مصرف نیم کاسه کلم بروکلی در روز آهن مورد نیاز در رژیم غذای کودک شما را تأمين خواهد کرد.
 6. میوه ها و دانه های خشکیده :
  میوه ها و دانه های خشکیده یک منبع غذایی بسیار مقوی بوده و همچنين بسياري از بچه ها میل و علاقه ی فراوانی به میوه ها و دانه های خشک شده دارند و از خوردن آنها در هر سنی لذت می برند. میوه ها و دانه هایی مثل زردآلو، دانه کدو تنبل، آلو، و غیره بصورت خشکیده منابع غنی از آهن براي بچه ها هستند. استفاده روزانه نصف فنجان از میوه های خشکیده یا دانه ها، سالم بودن رژیم غذای کودک شما را ضمانت خواهد کرد.
 7. ضرورت استفاده از غلات در غذای کودک:
  غلات یک دسته از مواد غذایی است که حامل ماده های مقوی ضروری موردنیاز در رژیم غذایی هر کودکی می- باشد. غلاتی مثل جو دو سر، جو، گندم، و غیره براي رشد تمامی اعضای بدن و عملکرد مطلوب بدن کودک شما مهم هستند. غلات غنی شده با دوز معمولی، آهن موردنیاز بدن بچه شما را براي اطمینان از جریان مناسب خون، رشد مغز و پيش‌گيري از کم خونی ارائه خواهد داد. استفاده یک ظرف از غلات و حبوبات روزانه، براي تأمين آهن مورد نیاز کودک شما کافی است.
 8. سبزیجات دارای برگ های سبز مغذی ترین غذای کودک:
  سبزیجات دارای برگ های سبز یکی از مغذی ترین ماده های غذایی در رژیم غذای بچه، به خصوص براي گیاه خواران است. این سبزیجات دارای تمام ویتامین های لازم، کلسیم، مواد معدنی، فیبر بوده و یک منبع بی نیاز از آهن هم هستند. اسفناج و کلم پیچ قطعاً باید در رژیم غذای کودک گنجانده شود. به سفارش متخصصان تغذیه، مصرف یک فنجان سبزیجات برگ سبز در روز میتواند تمام آهن مایحتاج بچه شما را تأمين کند.

8.آب آلو
آب آلو( سیاه یا بخارا) یکی از انواع آبمیوه های مملو از آهن است. آب آلو در هر فنجان حاوی ۳ ميلي گرم آهن است. همچنين آب آلو براي علاج یبوست بسیار موثر است و به بچه نوپای شما کمک ميکند که نیاز روزانۀ خویش به آهن را از طريق مصرف آن دریافت کند.

 1. حبوبات تأمين کننده آهن کودک:
  حبوبات به همان میزان غلات در برطرف کردن نیازهای روزانه بدن کودک شما به آهن موثر است. براي این منظور، لوبیا قرمز، لوبیا، لوبیا سیاه و سفید، سویا، نخود، و غیره باید در رژیم غذایی روزانه بچه ها قرار داده شوند. مصرف یک فنجان از حبوبات در هرروز ، ۴ ميلي گرم از آهن مورد نیاز براي بدن کودک شما را آماده خواهد کرد.
 2. مرکبات افزایش دهنده جذب آهن:
  این خانواده میوه ها، یک منبع مستقیم از آهن نیست، ولی به بهبود ظرفیت جذب آهن در کودک شما کمک خواهد کرد. خوردن میوه های خانواده مرکبات مثل پرتقال، نارنج، لیمو شیرین، نارنگی، و غیره، ویتامین سی موردنیاز براي بدن کودکان را تأمين نموده و بطور فزاینده ای به جذب آهن ماده های غذایی به وسیله بدن آنها کمک ميکند . پزشکان سفارش ميکنند که براي حفظ سطح مطلوب هموگلوبین سالم در بچه ها، دست کم ۱ میوه از خانواده مرکبات را روزانه در رژیم غذای بچه ها بگذارید .
 3. ماهی، ضروری براي تأمين آهن کودک:
  این یک واقعیت شناخته شده ی جهانی است که ماهی غنی از آهن و اسیدهای چرب امگا ۳ است. اسیدهای چرب امگا ۳ به جلوگيري از لخته شدن خون، در نتيجه، سکته مغزی و ترویج جریان خون در بدن بطور مرتب کمک ميکند . ماهی هایی مثل سالمون، ماهی روغنی کوچک، ماهی قزل آلا، و غیره دارای ارزش غذایی بسیاری بوده و از منابع عظیم آهن هستند. شما میتوانید در رژیم غذای کودک خویش ۲ وعده ماهی در هر هفته قرار دهید تا نیازهای بدن او به آهن و دیگر مواد مغذی را تأمين کنند.

آهن برای تشکیل سلول های قرمز خون، بهبود گردش خون و استقامت در کودک ضروری است

امیدواریم که لیست دقیق غذاهای غنی از آهن به داشتن یک رژیم غذایی سالم برای خانواده و کودک شما کمک کند، به یاد داشته باشید که غذاهای معرفی شده برای جلوگیری از کمبود آهن در کودکان مفید هستند. اگر کودک شما دچار فقر آهن است، ممکن است با خوردن کامل مواد غذایی بالا درمان نشود. در مورد چنین کودکانی برای بهترین نتایج، توصیه می شود که به دنبال توصیه های پزشکی باشید.

توصیه های زیر برای درمان کم خونی و فقر آهن را بکار بندید

 • استفاده از غذاهایی که غنی از آهن ميباشند.
 • استفاده از منابع غذایی دارای ویتامین در هر وعده غذایی، جهت جذب بهتر آهن ( مانند پرتقال، گریپ فروت، کوجه فرنگی، کلم، توت فرنگی، فلفل سبزو لیمو ترش)
 • خودداری از مصرف چای و قهوه همراه یا بلافاصله پس از غذا
 • از بین بردن مشکلات گوارشی و یبوست
 • استفاده از خشکبار مانند توت خشک، برگه آلو، انجیر خشک و کشمش که منبع های خونین از آهن هستند.
 • استفاده ازغلات و حبوبات جوانه زده
 • شست وشو و ضد عفونی کردن سبزی هایی که استفاده می کنید
 • شستشو کامل دست ها با آب و صابون، پیش از تهیه مصرف غذا و پس ازهر باراجابت مزاج
 • استفاده قطره آهن همزمان با آغاز تغذیه تکمیلی تا پایان 2 سالگی در کودکان
 • منبع:
0
بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها