Loading...

۷۰۰پیوند کبد در سال و رتبه اول شیراز در دنیا

۷۰۰پیوند کبد در سال و رتبه اول شیراز در دنیا
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت‌های ایران در حوزه پیوند اعضا و لزوم فرهنگسازی برای اهدای عضو از مرگ مغزی، گفت: در کشور ما بیش از ۵۵۰۰ مورد پیوند کبد صورت گرفته است .

دکتر مهدی شادنوش در کارگاه آموزشی بهره‌برداری از سامانه رجیستری مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها، عنوان کرد: سامانه رجیستری، حلقه مفقود حوزه پیوند بود که با راه‌اندازی آن، در حوزه درمان، سیاستگذاری و اقتصاد سلامت کشور اقدامات مهمی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه عمل پیوند می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در صرفه جویی و ارتقای کیفیت زندگی بیماران داشته باشد، افزود: از سال ۶۸ به همت استاد فاضل و با فتوای امام خمینی (ره) مساله پیوند به صورت شرعی حل شد و ۱۱ سال طول کشید تا به قانون تبدیل و آئین نامه‌های مربوطه نیز ۲ سال بعد از آن در هیأت دولت به تصویب رسید.

شادنوش گفت: روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال گذشته در ایران، ۶۰ برابر شده است که در مقیاس جهانی شاخص قابل قبولی نیست؛ زیرا کشوری مانند چین، طی ١٠ سالی که موضوع اهدای عضو را با جلسات آموزشی متخصصین کشور ما آغاز کرده است، در زمینه اهدای عضو رشد ۱۲۲ برابری داشته است.

وی با بیان اینکه در گذشته بیشتر پیوندهای کلیه از افراد زنده بوده، اما در حال حاضر ۵۷ درصد پیوندهای کلیه در کشور از افراد دچار مرگ مغزی است، گفت: در کشور ما، بیش از ۵۵۰۰ مورد پیوند کبد صورت گرفته، در این خصوص به همت استاد ملک حسینی، مرکز شیراز با ۷۰۰ پیوند کبد در سال، رتبه اول را در جهان کسب کرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در کالیفرنیای آمریکا با ۴۰۰ پیوند کبد در یک مرکز بوده، از این رو، این موضوع افتخاری برای دانشگاه شیراز محسوب می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رتبه اهدای عضو ایران در رنکینگ جهانی ۲۶ است، اما می‌تواند وضعیت بهتری داشته باشد و البته با توجه به فعالیت‌هایی که آغاز شده، نتایج بهتری در انتظار خواهد بود و در سال ۹۸ نیز جهش خوبی را شاهد خواهیم بود؛ چراکه چالش‌های موجود در سال ۹۷ رفع شده است.

شادنوش با بیان اینکه هزینه پیوند کلیه یک هفتم دیالیز است، یادآور شد: هزینه دیالیز در طول یک دوره ۵ ساله، حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه کشور هزینه در بر خواهد داشت؛ در حالی که پیوند کلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

بنابر اعلام وبدا، وی گفت: از نظر مالی نیز با وجود نوسانات ارزی اجازه نداده‌ایم، بیماران پیوندی تحت تأثیر قرار گیرند. همچنین تا پایان اسفندماه سال جاری، پرداخت‌های مربوط به تیم فعال پیوند تمامی دانشگاه‌ها انجام خواهد شد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۸۶۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند کلیه قرار دارند، افزود: امیدواریم بتوانیم این آمار را کاهش دهیم و از آلام این بیماران بکاهیم.

وی عنوان کرد: پیوند از مرگ مغزی به ۶۰ درصد رسیده است. در پیوند از مرگ مغزی رتبه ۲۱ و در پیوند از فرد زنده رتبه ۱۴ را در جهان دارا هستیم و امیدواریم آمار پیوند از مرگ مغزی افزایش پیدا کند.

شادنوش با بیان اینکه انجام حدود ۳۰۰۰ اهدای عضو در سال نرمال به نظر می‌رسد، تصریح کرد: مشکل ما ضعف شناسایی افراد است که با را اندازی سیستم رجیستری این مشکل برطرف خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۷۲، میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر با ۰.۲ بوده و در سال ۹۶ این میزان به عدد ۱۱.۶ رسیده است که بازهم عدد پایینی محسوب می‌شود؛ چراکه رسیدن به عدد ۳۰ شاخص مطلوبی برای ما به حساب می‌آید. بنابراین نه تنها روند رو به رشد برای دستیابی به این شاخص با جدیت در حال پیگیری است، بلکه روند کند گذشته نیز باید جبران شود.

شادنوش در پایان تاکید کرد: چنانچه براساس روند فعلی پیش رویم، پیشرفت ما تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۵ درصد خواهد بود، اما اگر براساس برنامه ریزی‌های صورت پیش رویم، میزان پیشرفت‌مان به ۷۵ درصد خواهد رسید تا بتوانیم به PMP مطلوب دست یابیم.

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  آمار
  • تعداد کالا: 156
  • بازدید امروز: 577
  • بازدید دیروز: 3396
  • بازدید کل: 9896442
  برند ها