Loading...

آیا انگشت هم تبخال می زند

آیا انگشت هم تبخال می زند
التهاب بند انتهایی انگشت که معمولا به آن انگشت هرپسي یا هرپس دست نیز میگویند ، یک عفونت دردناک ویروسی است که در اطراف انگشت ها ایجاد میشود. این عفونت به دلیل ویروس تبخال ساده (HSV) ایجاد مي شود

این نوع عفونت بسیار واگیر دار بوده و به راحتی با تماس فیزیکی منتقل خواهد شد . معمولا تاول های دردناک در محل هایی مانند اطراف دهان ، بینی ، آلت تناسلی ، انگشت و باسن ایجاد مي شود. ممکن است این تاول ها از بین رفته و مجددا بوجود بیايند ، يعني حالتی دروه ای دارد.
ویروس تبخال ساده (HSV)  دارای دو نوع متفاوت بوده که با نام های HSV-۱,HSV-۲ شناخته می شوند . نوع ۱ این ویروس معمولا باعث ایجاد تاول در نقاطی مانند دهان و بینی شده اما نوع ۲ این ویروس عامل ایجاد تاول در نقاطی مانند آلت تناسلی و باسن می باشد.
هر دو نوع این ویروس میتوانند دو نوع عفونت ایجاد کننده که عبارتند از : عفونت   اوليه و عفونت راجعه . به دلیل واگیر دار بودن این بیماری هر کسی که در معرض آن قرار بگیرد به سرعت دچار عفونت نوع اول خواهد شد . اگرچه فقط ۲۰ % افرادی که دچارنوع اصلی عفونت میشوند دارای زخم های واضح خواهند بود. این زخمها ۲ تا ۲۰ روز بعد از قرار گیری در معرض ویروس ایجاد شده و بعد از ۱ تا ۳ هفته از بین رفته و اثری نیز از خود به جای نخواهند گذاشت . البته به یاد داشته باشید که این ویروس در بدن فرد مانده و درون سلول های عصبی سکنی خواهد گزید.
عوامل متعددی هستند که میتوانند باعث بیدار شدن مجدد ویروس موجود در بدن فرد شده و این ویروس را فعال کرده و به سطح پوست بازگردانند. البته زخم های ایجاد شده در اثر فعال شدن مجدد ویروس معمولا ملایم تر بوده و در همان محل اصلی رخ خواهند داد.
ورم بند آخر انگشت معمولا در اثر تماس فرد با مکان هایی که دچار زخم های HSV بوده اند بوجود خواهد آمد. معمولا ایجاد زخم های باز و یا ترک های به خصوص در محل ریشه ی ناخن باعث خواهد شد که ویروس به داخل انگشت رفته و شروع به ایجاد عفونت کند. به دلیل محل زخم متفاوت دو نوع ویروس HSV کاملا قابل درک است که ۶۰% عفونت بند اخر انگشت در اثر HSV-۱ و تنها ۴۰% در اثر HSV-۲ خواهد بود.

 

 

چه کسانی در معرض این بیماری هستند ؟
این بیماری افراد با هر سن ،  نژاد و جنسیتی را تهدید خواهد کرد . اگرچه این بیماری در کودکان ، دندان پزشکان و افرادی که کارهای پزشکی دارند بیشتر شایع می باشد. کودکان معمولا در اثر مکیدن انگشت خود دچار این بیماری خواهند شد . دندان پزشکان نیز در اثر برخورد دست با ویروس HSV بیماران خود ممکن است دچار این مشکل شوند. معمولا در کودکان و دندان پزشکان این بیماری در اثر HSV-۱ بوجود خواهد آمد ، در صورتیکه در افراد بالغ دیگر این مشکل معمولا در اثر ویروس HSV-۲ خواهد بود.

 

علائم و نشانه ها

محل متداول ایجاد این مشکل عموما انگشت شست ، انگشت اشاره و یا دیگر انگشت ها می باشد . معمولا بعد از ۲ تا ۲۰ روز از تماس با ویروس انگشت فرد دچار حالت خارش و یا درد خواهد شد . با گذشت دو هفته ی دیگر انگشت متورم و قرمز خواهد شد . تاول های پر از آب ۱تا ۳ میلیمتری معمولا در فواصل نزدیک به هم بر روی انگشت فرد بیمار بوجود خواهد آمد. تاول های ایجاد شده معمولا با گذشت زمان اندکی پاره شده و می ترکند و با گذشت ۲ هفته همه ی علائم بیماری از بین خواهد رفت.
اگر فرد این مشکل را از خود گرفته باشد به احتمال زیاد در نقاطی مانند آلت تناسلی و یا اطراف دهان خود دچار عفونت HSV شده است. بازگشت این عفونت معمولا نادر  بوده و در صورت بازگشت ملایم تر از مرتبه ی اول خواهد بود و چیزی در حدود ۷تا۱۰روز طول خواهد کشید. اما علائم کاملا شبیه به مرتبه ی اول می باشد.

 

عواملی که ممکن است باعث تحریک ویروس و فعال شدن مجدد آن شوند عبارتند از :

تب یا بیماری

قرار گرفتن در برابر آفتاب

تغییرات هورمونی به دلیل قاعدگی و یا حاملگی

استرس

فشار

جراحی

و اما چند توصیه برای عزیزانی که به این بیماری مبتلا شده اند :

– استفاده از داروهایی مانند استامینوفن ، پروفن و یا حتی کمپرس کیسه های یخ میتواند تاثیر بسیار خوبی در کاهش درد  و سوزش تاول های حاصل از این بیماری داشته باشد.

 – به دلیل واگیر دار بودن شدید این بیماری بهتر است در زمان فعال بودن این ویروس برای جلوگیری از انتشار آن به دقت به موارد زیر توجه کنید :  

 -از وسایلی مانند حوله به صورت اشتراکی استفاده نکنید.

انگشت عفونت کرده را با باند بپوشانید.

اگر پزشک هستید حتما دستکش استریل بپوشید.

تاول ها را نترکانید.

متاسفانه این ویروس در حالت غیر فعال نیز توانایی انتقال به افراد دیگر را دارد.اگرچه برای افرادی که دچار عفونت بند اخر انگشت شده اند این مورد بسیار نادر می باشد.

اگر عفونت انگشت شما دردناک شده و از بین نمی رود و شرایط  آن در حال بدتر شدن است ، به خصوص اگر نشانه های عفونت را در محل آلت تناسلی خود نیز مشاهده کردید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید .

 

 

روش درمان

 

اگرچه تشخیص این نوع عفونت بسیار برای پزشکان ساده بوده اما برخی از اوقات ممکن است نمونه ای از پوست برای تست به ازمایشگاه فرستاده شود و ازمایشخ خون نیز از فرد گرفته شود.

درمانی قطعی برای این نوع عفونت وجود نداشته و معمولا بدون نیاز به درمان و با گذشت زمان از بین خواهد رفت. اما داروها و روش های درمانی باعث زود تر از بین رفتن عفونت و کم شدن درد و مشکلات آن خواهد شد.

همانطور که گفته شده این نوع عفونت با گذشت زمان و بدون نیاز به دارو از بین خواهد رفت اما معمولا پزشکان داروهای ضد ویروسی را برای جلوگیری از انتشار این نوع عفونت و همچنین کم کردن درد و مشکلات ان تجویز خواهند کرد :

قرص های Acyclovir ,Valacyclovir,Famciclovir

پماد های موضعی Acyclovir

این داروها معمولا در دوره های ۷ تا ۱۴ روزه استفاده خواهند شد . در انواع حاد تر این بیماری که محل عفونت دچار عفونت باکتریایی نیز خواهد شد مصرف داروهای آنتی بیوتیک لازم و ضروری می باشد.

اگرچه تکرار این عفونت بسیار نادر بوده ، اما در صورت مشاهده ی مجدد علائم و نشانه های این بیماری داروهای گفته شده در بالا مجددا مورد استفاده قرار خواهند گرفت

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها