Loading...

ناهنجاری‌های جنین را چگونه تشخیص دهیم

ناهنجاری‌های جنین را چگونه تشخیص دهیم
در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و روی کار آمدن تکنیک های کمکی تولید مثل، می توان تخمک های انسان را در آزمایشگاه بارور نمود.

برای انجام این کار سلول های جنسی مردان و زنان با نظم و ترتیب خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. پس از انجام این کار برخی تکنیک ها استفاده می شوند و در نهایت توده سلولی به رحم انتقال داده می شود. در این خصوص، تشخیص عوامل مختلفی که ممکن است بر باروری منظم افراد مراجع اثر گذاشته و یا موجب ناهنجاری‌های رشدی شود، از همان مراحل کشت اولیه سلول‌ها در آزمایشگاه، دارای اهمیت بسیار بالایی است.

به‌تازگی سیستم‌های مرور زمان یا اصطلاحاً TLS به‌عنوان ابزاری ایده‌­آل برای نظارت مستمر و بدون برهم زدن شرایط کشت مورد استفاده قرار گرفته‌­اند و مزیت بزرگی نسبت به ارزیابی‌های متداول شکل‌گیری و فرآیند تفکیک هسته‌ای سلول‌ها در یک زمان معین دارند. ولی در این روش، تمرکز پارامترهای مربوط به تصاویر تغییرات ظاهری توده سلولی که توسط سیستم TLS به دست می‌آید، عمدتاً بر روی رشد جنین است و نه روشی برای انتخاب «بهترین جنین» و درنتیجه بهبود نرخ و وضعیت لانه گزینی تخمک.

اما در پژوهشی که توسط محققی آلمانی انجام‌شده و نشریه Journal of reproduction & infertility پژوهشگاه رویان، به انتشار نتایج آن پرداخته، ساختار کروموزومی سلول تخم و جنین‌ های تولیدشده از آن در حالت کشت موردبررسی قرار گرفته‌اند و این موضوع که آیا TLS می‌تواند نقش مهمی در تشخیص زودهنگام عوارض ناهنجار داشته باشد یا خیر، به‌صورت علمی ارزیابی شده است.

دکتر برند روزنبوش، از دانشگاه اولم کشور آلمان در این رابطه و براساس نتایج می‌گوید: «اختلالات مختلفی در مرحله پیش‌هسته‌ای سلول تخم وجود دارند که بر ساختار کروموزومی جنین تأثیر می‌گذارند. برخی از عوارض جانبی را می­‌توان با شمارش تعداد سلول‌هایی به نام PN شناسایی کرد و برای این کار، سیستم TLS بسیار مفید خواهد بود».

به گفته این پژوهشگر، سیستم TLSمی‌تواند درک ما را از این فرایندهای پویای اولیه تشکیل جنین بهبود بخشد و مشاهده مداوم تخمک‌های لقاح یافته و رشد جنین‌ها می‌تواند ما را در حل برخی از مشکلات حل‌نشده‌ مربوط به این دوره یاری دهد.

روزنبوش می‌افزاید: «این‌گونه نظارت، در دوره زمانی مورد اشاره کمک می‌کند تا ناهنجاری‌ها و مواردی ازقبیل ظهور دیرهنگام PN های اضافی و همچنین پدیده تبدیل سه PN به دو تا، آشکار شوند و حتی بتوان به ارزیابی فراوانی تشکیل سلول‌ها پیش از زایمان پرداخت».

بااین‌حال، محقق دانشگاه اولم اعتقاد دارد، موانع و محدودیت‌های احتمالی TLS نیز در این خصوص باید در نظر گرفته شوند. برای مثال ناهنجاری‌های موجود تخمک می‌توانند در لقاح آزمایشگاهی، دیده نشوند. همچنین موقعیت تخمک در دیواره، نوع میکروسکوپ و دستگاه تصویربرداری درکنار نرم‌افزار مورداستفاده، متغیرهایی هستند که ممکن است محاسبه یک پارامتر دلخواه پژوهشگر را محدود کنند.

علاوه بر این، نمی‌توان انتظار داشت که هر آزمایشگاهی حداقل در آینده نزدیک، سیستم‌­های مرور زمان یا TLS را در اختیار داشته باشد و کسانی که از آن استفاده می‌کنند باید تمایل به صرف وقت برای موضوعات علمی و تمایل به انتقال اطلاعات خود را داشته باشند.

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها