Loading...

تکنیک رهاسازی احساسی به جای سرکوب احساس

تکنیک رهاسازی احساسی به جای سرکوب احساس
خیلی وقت ها در زندگی روزمره یا رابطه عاطفی که با همسرمان داریم برای مان پیش میاید که کنترل احساسات منفی خود را از دست می دهیم.

سپس وقتی آن احساسات منفی خود را نشان می دهند باعث ارسال سیگنال منفی به به ضمیر ناخودآگاه شخصی که دوستش دارید می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن دوست داشتن های زیبا روابط تان.

فرق نمی کند که ضعف احساسی خود را با عصبانیت و خشم آزاد کنید یا با عشق ورزیدن و محبت کردن های افراطی به هر حال سیگنال هایی که به دلیل ضعف احساسی ایجاد شوند از طریق کانال زبان بدن به ضمیر ناخودآگاه طرف مقابل منتقل خواهد شد. پس به جای اینکه به دنبال سرکوب کردن احساسات خود باشید به دنبال راهی باشید که اصلا آن احساسات منفی در شما ایجاد نشود.

فرق نمی کند که با فرزند خود اینگونه برخورد کنیم، با همسر خود چنین رفتاری داشته باشیم و یا با برادر کوچکمان؛ به هر حال وجود احساسات ضعیف و سرکوب شده باعث ارسال سیگنال های منفی می شود که حتی اگر در آغاز چیزی از دست ندهید در تداوم انفجارهای احساساسی شما در نهایت از دست خواهید داد.

عوارض احساسات سرکوب شده 

احساسات سرکوب شده، احساساتی هستند که در رفتار و گفتار بیان نمی شوند و در نتیجه باعث ایجاد احساسات منفی در شخص مبتلا می شوند. احساسات سرکوب شده اگر به درستی آزاد نشوند می توانند برای سلامتی جسم و روان بسیار خطرناک باشند.

برای مثال احساس سرخوردگی سرکوب شده تبدیل به ایجاد احساس خشم می شود، خشم سرکوب شده ممکن است تبدیل به افسردگی شود، گناه سرکوب شده می تواند به اعتماد به نفس آسیب برساند و بعضی احساسات سرکوب شده ی دیگر می توانند به ارگان های درونی آسیب وارد کنند.

سرکوب احساس عشق

گاهی اوقات احساس سرکوب شده گناه می تواند باعث احساس نیاز به عشق ورزیدن شود. این احساس شاید به ظاهر احساس مثبتی باشد اما چون ریشه ی آن احساس سرکوب شده ضمیرناخودآگاه است باعث ارسال سیگنال جذب و دلزده کرده عشق تان می کند.

با این وجود سرکوب احساس عشق و عشق ورزیدن راهکار مناسبی نیست. چون سرکوب احساس عشق نیز باعث احساس افسردگی می شود. پس بهتر است به جای اینکه به دنبال راهی برای سرکوب احساس عشق باشیم به دنبال یادگیری روش ها صحیح ابراز عشق بگردیم.

بروز احساسات سرکوب شده

کانال کردن احساسات سرکوب شده به معنی بیان احساسات می باشد. در ادامه به روش هایی اشاره می کنیم که به شما کمک می کند کانالی برای خروج احساسات سرکوب شده پیدا کنید.

 • صحبت کردن با شخصی دیگر: بار این احساس را به تنهایی به دوش نکشید، یکی از دوستان نزدیک خود را انتخاب کرده و در مورد احساستتان صادقانه با وی سخن بگویید. اینکار نه تنها باعث می شود ناراحتی شما کاهش پیدا کند بلکه کمک می کند احساس تنهایی نکنید زیرا احساسات خود را با فرد دیگری سهیم شده اید.
 • قاطعیت را یاد می گیرید: اگر احساسات سرکوب شده ی شما خشم می باشد باید یاد بگیرید چگونه قاطع باشید، قاطعیت روشی است برای بروز احساسات و دفاع کردن از حق تان بدون اینکه خشمگین شوید.
 • کانال مناسبی برای بیان احساساتتان پیدا کنید: این مورد یکی از جنبه های هوش هیجانی است. مثلا وقتی رئیس شما بر سر شما فریاد می زند، شما نباید وقتی به منزل خود بر می گردید با فریاد کشیدن بر سر همسرتان خود را خالی کنید. با شرایط رو در رو شوید و در مورد آن صحبت کنید به جای اینکه سر شخص دیگری که گناهی نکرده است خالی کنید.
 • گریه کردن: گریه کردن به سلامت شما کمک می کند. با اینکار احساس بهتری پیدا خواهید کرد و بدنتان را از سموم منفی احساسی پاک می کنید.
 • به باشگاه بروید: باشگاه مکانی خوب برای خالی کردن احساس خشم است. اگر در حال تمرین خشمگین باشید، عملکرد بهتری در تمرینات خواهید داشت. به یاد داشته باشید خشم باعث افزایش قدرت می شود.
 • صادق باشید: اگر شخصی کاری کند که شما به آن علاقه ای ندارید، پشت سرش غیبت نکنید؛ در عوض با شرایط رو به رو شده و با وی در این باره صحبت کنید.
 • احساسات خود را بنویسید: یادداشت احساسات یکی از انواع نوشتار درمانی می باشد که کمک می کند از نوشتن به عنوان کانالی موثر برای خارج کردن احساسات منفی استفاده کنید
 • قدرت هنر را دست کم نگیرید: موسیقی، هنر بیان احساسات به وسیله ی صدا است. پس می توانید از آن به عنوان یکی از مثبت ترین روش های ممکن برای بیان احساساتتان استفاده کنید. به کلاس های آواز بروید و یا یک ساز انتخاب کنید و شروع به یادگیری آن کنید. فقط موسیقی نیست نقاشی و طراحی نیز شیوه ای برای بیان احساسات می باشند. تحقیقات جدید نشان داده است یکی از بهترین اشکال بیان احساسات در کودکان نقاشی است. همچنین می توانید با شعر گفتن احساسات افسردگی خود را آزاد کرده و احساس مثبتی پیدا کنید.
 • نماز بخوانید: تحقیقات نشان داده است افراد مذهبی به دلیل اعتقادات دینی قدرت تحمل بیشتری در مقابل رویدادهایی دارند که مورد پسند نیست. پس با تقویت احساسات مذهبی و افزایش ایمان خود راهی برای خارج کردن احساسات منفی پیدا کنید .

نوشته ی شاهین زند

منبع :  نوین بینش

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها