Loading...

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟
همیشه بدانیم که ذهن انسان وابسته به محیط است یعنی هنگامی که چیزی را میبینیم به طبع ذهنمان درگیر میشود در ادامه ما را همراهی کنید.

رنگ ها و نور محیط به طور مستقیم با روحیات ذهنی ما رابطه دارند و باید بدانید که برای محیط زندگی خود باید حتما نور و رنگ را مد نظر داشته باشید. رنگ هایی که می پوشید، رنگ هایی که شما را احاطه کرده اند و نوری که در اطراف تان وجود دارد به نوعی تعیین کننده احساس تان است. این تنها نتیجه تحقیقات نیست بلکه تجربه شخصی هر فردی آن را اثبات کرده است.

 

دمای رنگ

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

دمای رنگ که با واحد کلوین سنجیده می شود بیان کننده روشنی و رنگ نور است. سطح نور نسبت مستقیمی با رنگ دارد. هر چه درجه کلوین بالاتر باشد نور روشن تر است. به عنوان مثال نور ۶۵۰۰ کلوین رنگ آبی به اتاق می دهد و نزدیک به رنگ خورشید هنگام غروب است. هر چه دمای رنگ کمتر باشد نور طلایی تر و گرم تر و رنگ اتاق گرم تر می شود.

 

نوری که دمای رنگ بالایی دارد سطح هوشیاری را بالا می برد اما نور کمتر تاثیر آرام بخش دارد. ساده بگوییم نور اتاق می تواند تعیین کننده سطح انررژی شما باشد.

 

رنگ آبی و خواب

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

رنگ آبی که دمای رنگ بالایی دارد به نور خورشید هنگام ظهر نزدیک تر است و خاصیت هوشیار کننده دارد. این نوع نور روی مغز تاثیر متقابل می گذارد. این رنگ روی گیرنده های نوری چشم به نام ملانوپسین تاثیر می گذارد. ملانوپسین به رنگ آبی حساس است بنابراین به مغز دستور هوشیاری می دهد.

 

رنگ سبز تاثیر کاملا برعکس دارد و باعث تقویت خواب و استراحت می شود. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که رنگ آبی میزان هوشیاری را بالا می برد و خواب را پایین. موبایل ها و کامپیوترها هم نور آبی از خود ساطع می کنند. آیا تا به حال متوجه تاثیر کم خوابی بر روحیه تان شده اید؟ هر چه در طول روز بیشتر در معرض نور آبی قرار گرفته باشید

 

شب ها خواب آرامی نخواهید داشت. بنابراین افسرده، حساس و زودرنج می شوید. اما همانطور که اشاره کردم نور سبز تاثیر بر عکس دارد. اگر در طول روز زیاد از کامپیوتر استفاده می کنید برنامه F.lux را نصب کنید تا دائما در معرض نورآبی قرار نگیرید.

 

رنگ و نور

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

تا کنون درباره تاثیر دمای رنگ نور روی مغز گفتیم. اما نور بر نوع دیدن رنگ ها نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال وقتی نور به موز برخورد می کند موزها بخشی از نور را جذب می کنند و باقی را منعکس می کنند. وقتی به این میوه نگاه می کنید و رنگ آن را زرد می بینید به این دلیل است که موز نوری که متناسب با طول موج مشخصی است

 

را منعکس می کند و این طول موج برابر با رنگ زرد است. از طرفی مغز ارتباط خاصی با رنگ زرد دارد. ارتباط مغز با رنگ ها و احساسی که ایجاد می شود بسیار مهم است. سعی کنید دمای رنگ نور اتاق تان را تغییر دهید تا تاثیر آن روی روحیه را ببینید. به عنوان مثال برای درمان افسردگی فصلی روانشناسان نور درمانی را پیشنهاد کرده اند.

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

رنگ و احساس

چه رابطه ای میان رنگ ها و ذهن انسان است ؟

در یکی از تحقیقات که توسط جمعی از دانشجویان انجام شده به این نتیجه رسیده اند که رنگ می تواند تاثیر قاب توجهی در تغییر احساس داشته باشد. آن ها پاسخ احساسی مثبتی به رنگ های اصلی “قرمز، زرد، سبز، آبی و بنفش” داشتند. قرمز مرتبط با هیجان، احساسات شدید و گرما می باشد.

 

سبز آرام و متعادل کننده است. زرد رنگ خوش بینی، اعتماد به نفس و صمیمیت است. آبی رنگ فکر و منطق است. بنفش رنگ تجملات و هوشیاری معنوی است. این ها اثرات مثبت رنگ ها بود اما تجربیات شخصی و فرهنگی منفی هم تاثیر زیادی روی مثبت یا منفی بودن رنگ ها می گذارد. زر معمولا با ترس در ارتباط است،

 

قرمز با خشونت، سبز با کسالت، بنفش با احساس حقارت و آبی با سردی و عدم صمیمیت. مشکی در ارتباط با احساس امنیت و البته سرد مزاجی و تهدید است. قهوه ای رنگ حمایت، اعتماد و جدیت است. صورتی آرام، گرم و دوست داشتنی است. نارنجی فعال و سرگرم کننده است اما می تواند پوچ و رشد نیافته یا نابالغ نیز باشد، سفید خالص و روشن است اما می تواند غیر دوستانه، عاری از احساسات و بی حاصل نیز باشد.

عضویت در کانال دی دیل

0
نظرات
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  آمار
  • تعداد کالا: 156
  • بازدید امروز: 1299
  • بازدید دیروز: 7963
  • بازدید کل: 9882227
  برند ها