Loading...

شارژ وایرلس چگونه کار می‌کند؟

شارژ وایرلس چگونه کار می‌کند؟
فناوری شارژ وایرلس اگرچه فناوری جدیدی نیست اما در گوشی‌های هوشمند انگشت شماری مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه این مطلب نحوه کار فناوری شارژ وایرلس را شرح داده‌ایم.

چند سالی است که ویژگی شارژ وایرلس به گوشی‌های هوشمند اضافه شده است؛ با این حال این ویژگی آنطور که باید میان سازندگان و کاربران جای خود را باز نکرده. دلیل این امر را شاید بتوان در عملکرد فعلی شارژرهای وایرلس فعلی جستجو کرد، که بر خلاف اسمشان، کاملا بدون سیم نیستند و نمی‌توانند انتظار کاربران را برآورده سازند.

اخیرا برخی از شرکت‌ها ترجیح داده‌اند ویژگی شارژ وایرلس را از محصولات خود حذف کنند و به جای آن لذت استفاده از گوشی تمام فلزی را به کاربر دهند؛ اما با مجهز شدن آیفون‌های جدید اپل به شارژ وایرلس انتظار داریم موج جدیدی در ارتقا و تکمیل این فناوری به راه بیفتد.

در این مطلب شما را با نحوه کار شارژرهای وایرلس، یا بی‌سیم، آشنا می‌کنیم تا بیشتر با این فناوری آشنا شوید و دریابید چگونه انرژی الکتریکی، بدون استفاده از سیم، از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می‎شود.

القای الکترومغناطیسی چیست؟

برای اینکه متوجه نحوه کار کردن شارژ وایرلس شوید نیاز است تا با مفهوم میدان الکترومغناطیسی و القای الکترومغناطیسی آشنا شوید؛ مفاهیمی که احتمالا در مدرسه درموردشان خوانده‌اید.

با اتصال سیم‌پیچ به منبع الکتریکی، میدان مغناطیسی حول سیم‌پیچ ایجاد می‏شود. حال اگر سیم‌پیچ دیگری را وارد این میدان کنید، جریان الکتریکی وارد سیم‌پیچ دوم نیز می‏شود و می‌توان از آن استفاده کرد.

تصور کنید شما ابتدای طنابی را گرفته باشید و دوست شما انتهای همان طناب را گرفته باشد. حال اگر با حرکت دست موجی در طناب ایجاد کنید این موج طول طناب را طی می‌کند و به دوست شما می‌رسد.

عملکرد شارژ وایرلس نیز به همین شکل است. صفحه شارژ وایرلس انرژی الکتریکی را توسط میدان مغناطیسی به گوشی منتقل می‌کند و گوشی‌ نیز این انرژی را دریافت و در باتری خود ذخیره می‌کند.

هرچه میدان مغناطیسی بزرگ‌تر باشد انرژی با سرعت بیشتری منتقل می‌شود؛ اما مشکل این است که به دلیل اندازه کوچک گوشی‌های هوشمند، و فلز به کار رفته در ساخت آنها، محدودیت‌هایی وجود دارد. همچنین سازندگان گوشی‌های هوشمند نیز محدودیت‌هایی بر ولتاژ دریافتی وضع می‌‌کنند تا ایمنی دستگاه و کاربر به خطر نیفتد.

Qi چیست؟

Qi محبوب‌ترین فناوری شارژ وایرلس است که همه سازندگان می‌توانند از آن در محصولات خود استفاده کنند. Qi به دنبال استانداردسازی فناوری شارژ وایرلس است که مجموعه‌ای از قوانین ایمنی را در بر دارد. دو شرکت سامسونگ و اپل نیز از همین فناوری در محصولات خود استفاده می‌کنند.

به لطف Qi، فناوری شارژ وایرلس در چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته است و سرعت شارژ با آن افزایش چشم‌گیری پیدا کرده؛ آنطور که امروزه می‌توان با شارژرهای وایرلس گوشی‌های هوشمند را سریع شارژ کرد و نگران داغ شدن باتری نبود.

کدام گوشی‌ها از شارژ وایرلس پشتیبانی می‌کنند؟

اگر گوشی شما مجهز به فناوری شارژ وایرلس باشد روی جعبه و در جدول مشخصات آن این مورد ذکر شده است. در فهرست زیر می‌توانید نام گوشی‌های هوشمندی که در چند سال اخیر به بازار آمده‌اند، و از شارژ وایرلس پشتیبانی می‌کنند، را ببینید.

 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • Galaxy Note 8
 • Galaxy S8+ / S8
 • Galaxy S7 / S7 edge
 • Galaxy note 5
 • Galaxy S6 / S6 edge / S6 edge+
 • LG G6
 • Lumia 950 / 950 XL
 • Blackberry Prive

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها