Loading...

کدام پرچم‌دار دوربین سلفی بهتری دارد

کدام پرچم‌دار دوربین سلفی بهتری دارد
در این مطلب می‌خواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم بین دوربین‌های سلفی چهار پرچم‌داری که در سال 2016 از شرکت‌های اپل، سامسونگ، سونی و ال‌جی معرفی شدند.

شکی دوربین‌های موجود در تلفن‌های هوشمند به یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در زندگی روزمره افراد تبدیل شده‌اند و تمالات به سمت دوریین‌های بزرگ در حال کاهش است. هرساله و با معرفی پرچمداران جدید سال، شاهد بهبود‌هایی در زمینه‌ی دوربین هستیم و کمپانی‌های مختلف سعی می‌کنند با افزایش کیفیت و افزودن ویژگی‌هایی جدید به دوربین‌های تلفن‌های هوشمند، رقبای سنتی خود را از میدان رقابت خارج کنند. 

اما تب رایج سلفی گرفتن، کیفیت دوربین‌های سلفی گوشی‌های هوشمند را بیش از پیش در زمره‌ی توجهات قرار داده و مگاپیکسل دوربین‌های سلفی برای بسیاری از افراد یک معیار خرید محسوب می‌شود. به همین خاطر ما مقایسه‌ای را بین دوربین‌های سلفی آیفون 7 پلاس، گلکسی S7 Edge، الجی V20 و اکسپریا XZ انجام داده‌ایم. در اینجا ما نمی‌خواهیم در مورد مگاپیکسل یا ویژگی‌های دوربین صحبت کنیم. آن چیزی که در اینجا اهمیت دارد فقط کیفیت، رنگ، محدوده دینامیکی و جزئیات است. قضاوت اینکه کدام پرچمدار دوربین سلفی بهتری دارد با شماست. منتظر دیدگاه‌های شما در بخش نظرات هستیم. 

نکته: دلیل جهت‌گیری مختلف تصاویر این است که در تمامی دستگاه‌ها، تنظیمات دوربین‌ را روی پیش‌فرض قرار دادیم. در حالت پیش‌فرض، دستگاه‌های آیفون و اکسپریا سلفی‌ها را در جهت درست نشان دادند. اما پرچمداران الجی و سامسونگ با مشکل عدم جهت‌گیری مناسب روبرو بوند. البته خوشبختانه می‌توان جهت‌گیری‌ها را در بخش تنظیمات تغییر داد اما بهتر بود که این ویژگی به عنوان یک ویژگی پیش‌فرض روی دوربین قرار می‌گرفت. 

آزمایش اول: سبزتر بودن چمن در طرف دیگر
 

فکر می‌کنم کاملا واضح است که کدام سلفی از بقیه باکیفیت‌تر است. عکسی که با دوربین سلفی آیفون 7 پلاس گرفته شده از بقیه‌ی تصاویر باکیفیت‌تر است. رنگ‌ها در آن زنده‌تر هستند هیچ گونه نویز در آن دیده نمی‌شود. هرچند که در عکس گرفته شده، نوردهی دوربین 7 پلاس کمی زیاد‌تر از حد معمول است، اما عکسی که با دوربین این گوشی گرفته می‌شود، دقیقا همان تصویری است که دوست دارید آن را به اشتراک بگذارید. نظرتان در مورد بقیه‌ی تصاویر گرفته شده با دیگر دستگاه‌ها چیست؟ 

دوربین گلکسی S7 Edge در این تست کمی ناامیدکننده ظاهر شد و همانطور که می‌بینید تصویر گرفته شده با دوربین این گوشی تا حدودی مبهم است و رنگ‌ها در آن به خوبی نمایش داده نشد‌ه‌اند و لکه‌های باقی مانده روی پوست، شاید باعث شود که دلتان نخواهد این تصویر را به هرکسی نشان دهید. 

اما در بین پرچم‌داران اندرویدی، الجی V20 بهترین عمکلرد را داشت. دوربین وی 20 رنگ پوست را شفاف‌تر نشان می‌دهد که باعث می‌شود تصویر زنده‌تر جلوه کند.اما نکته‌ی نگران کننده در عکس گرفته شده با دوربین V20 این است که در اطراف تصویر، حاشیه‌هایی مشکی به چشم می‌خورد. همچنین فاصله‌ی دوربین تا چهره در عکس گرفته شده با دوربین وی 20 کمی زیاد‌تر از پرچم‌داران دیگر است. 

اما در پایان این آزمایش به پرچم‌دار سونی می‌رسم. اکسپریا XZ در دوربین سلفی فقط قادر به تشخیص یک چهره است که این ویژگی باعث می‌شود فوکوس بهتری روی صورت‌تان ایجاد شود. اما متاسفانه رنگ‌ها در عکس‌های گرفته شده با دوربین اکسپریا XZ، زنده نیستند و بین متعادل‌کردن رنگ سفید نیز مشکل وجود دارد که باعث می‌شود رنگ‌ها سرد به نظر برسند. 

 

آزمایش دوم: همان شخص، همان نور و اما یک تفاوت بزرگ
 

تصاویری که مشاهده می‌کنید، همان شخص اول است که در شرایط نوری مشابه قرار دارد اما بین تصاویر یک تفاوت بزرگ دیده می‌شود. تصویر گرفته شده با دوربین آیفون 7 پلاس به مانند آزمایش اول بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. در این تصویر منظره صحیح سلفی و عدم وجود نویز به خوبی قابل تشخیص است و جزئیات نیز در آن به درستی نمایش داده شده‌اند. هرچند که تصویر آیفون 7 پلاس کمی به زردی متمایل است اما یک تاری نرم در پس‌زمینه به وجود دارد که باعث می‌شود چهره در کانون توجه قرار بگیرد. 

اما پرچم‌دار کره‌ای ها در این آزمایش هم ناامید‌کننده ظاهر شد. همانند آزمایش اول، تصور گرفته شده باگلکسی S7 Edge کمی تاریک است. همچنین تصویر گرفته شده با این دوربین تا حدودی مصنوعی جلوه می‌کند و صورت را با رنگ‌های غیرواضح نشان می‌دهد و البته شارپ بودن بیش از حد پس زمینه باعث گیج‌کننده بودن تصویر می‌شود. 

الجی V20 در این آزمایش خوب ظاهر شد اما عالی نبود. رنگ‌ها در تصویر گرفته شده با V20 زنده هستند اما همانطور که در تصویر می‌بینید، سفیدی پوست بیش از حد زیاد است و اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید متوجه عدم وجود جزئیات خواهید شد. 

همانند وی 20، اکسپریا XZ نیز خوب ظاهر شد اما عالی عمل نکرد. صورت من در فوکوس قرار گرفته است اما تعادل سفیدی بیشتر به آبی تمایل دارد و تصویر کمی بیش از حد تیره است. 

 

آزمایش سوم: تفاوت منظره
 

از دوربین‌های سلفی در موارد متعددی می‌توان استفاد کرد اما گرفتن عکس‌های سلفی اصلی‌ترین کاربرد این دوربین‌ها محسوب می‌شود و شاید به همین خاطر باشد که منظره اهمیت پیدا می‌کند. وقتی می‌خواهید سلفی بگیرید، یک پرسپکتیو گسترده می‌تواند تصویر را خراب کند و در بعضی موقعیت‌ها نیز بازوهایتان به سمت دوربین کشیده می‌شوند. از نظر فنی، امکان عکسبرداری از فاصله بسیار نزدیک با یک دوربین زاویه‌دار میسر است اما شاید تصویر گرفته شده به دلیل ویژگی‌هایی که دارد چندان مورد قبول‌تان واقع نشود. 

در تصاویر بالا می‌توانید به راحتی تفاوت‌ها در پرسپکتیو را تشخیص دهید. آیفون یک چشم‌انداز بسیار نزدیک‌تر را ارائه می‌دهد که برای عکاسی مناسب است. در واقع در تصویر شکار شده توسط آیفون 7 پلاس، فوکوس روی صورت قرار دارد. 

تفاوت‌ها بین عکس گرفته شده توسط دوربین آیفون با سایر پرچمداران اندرویدی کاملا واضح است. در تصاویری که با گلکسی S7 Edge، الجی V20 و اکسپریا XZ شکار شده‌اند، می‌توان جزئیات اطراف، زمین و سایه‌های اطراف پا را مشاهده کرد. آیا این‌ها مواردی هستند که شما می‌خواهید در سلفی‌تان حضور داشته باشند؟ 

 

آزمایش چهارم: سلفی گروهی
 

یک منظره گسترده‌تر همان چیزی است که برای سلفی‌های دسته جمعی مورد نیاز است. اگر به عکس گرفته شده با دوربین آیفون 7 پلاس نگاه کنید، می‌بینید که عکس دونفره بدون هیچ جزئیات اضافی درون فریم قرار گرفته است. اما اگر قرار بود با چندین نفر عکس سلفی بگیرم، قطعا پرچم‌داران اندرویدی می‌توانستند گزینه‌های بهتری باشند. 

اما در مورد کیفیت تصاویر چطور؟ در عکس گرفته شده توسط دوربین گلکسی S7 Edge، جزئیات به سختی قابل تشخیص هستند و لکه‌های پوست و سایه‌های تیره نیز، کیفیت نهایی تصویر را تحت‌الشعاع قرار داده است. هرچند که این تصویر S7 Edge یک تصویر بی کیفیت و بد محسوب نمی‌شود اما نمی‌تواند آن تصویر دلخواه و مطلوب هم باشد. 

در مقایسه با پرچم‌دار سامسونگ، الجی وی 20 در این آزمایش عملکرد بهتری را از خود نشان داد. اما در وی 20، تصاویر به رنگ زرد تمایل دارند که باعث از بین رفتن جزئیات می‌شود. مجدد باید گفت که کیفیت تصویر بد نیست اما عالی هم نیست. 

اکسپریا XZ برای نشان دادن جزئیات روی صورت و فوکوس کردن بهتر از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کند. در این آزمایش، زد ایکس عملکردی خوبی را از خود نشان داد اما نوردهی تصویر گرفته شده به طرز محسوسی کم است و رنگ پوست نیز کمی به نارنجی متمایل است. 

در عکس گرفته شده توسط آیفون تاحدودی پژمردگی رنگ دیده می‌شود اما در مقایسه با عکس‌های دیگر، بهترین تصویری است که شکار شده است. نوردهی به خوبی تنظیم شده، برجستگی‌ها و سایه‌ها قابل رویت هستند و جزئیات نیز به خوبی ثبت شده‌اند اما بیش از حد شارپ نیستند. 

 

آزمایش پنجم: عملکرد ناامیدکننده اندرویدی‌ها
 

اگر به تصاویر بالا نگاه کنید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند این است که اصلا آیا این‌ها عکس هستند یا خیر؟ اسمارت‌فون‌های اندرویدی با دوربین‌های عریض، چهره را به طرز عجیبی از شکل افتاده نشان می‌دهند. در هر سه اسمارت‌فون اندرویدی گلکسی S7 Edge، الجی V20 و اکسپریا XZ تصاویر به همین شکل هستند. 

در بین این چهار پرچم‌دار، تنها آیفون 7پلاس توانست یک تصویر معقول و منطقی را ثبت کند. هرچند که تصویر ثبت شده توسط این دستگاه کمی پژمرده به نظر می‌رسد، اما در مقایسه با پرچم‌داران دیگر عملکرد بهتری را از خود نشان داد. تصویر گلکسی S7 Edge بصورت غیرطبیعی شارپ است و لکه‌های پوست و سایه‌ها نیز تصویر را تحت‌الشاع قرار داده‌اند. اما در ال جی وی 20 با نوردهی بیش از حد به صورت و از دست دادن برجستگی‌ها مواجه هستیم. و در نهایت عکس شکار شده توسط اکسپریا XZ با مشکل نوردهی و رنگ پوست غیرطبیعی نارنجی متمایل به قرمز دست و پنجه نرم می‌کند. 

 

آزمایش ششم: عکسبرداری در محیط بسته
 

در حالی که تفاوت‌های عکسبرداری در فضاهای آزاد بین دوربین‌های آیفون 7 پلاس، گلکسی S7 Edge، الجی V20 و اکسپریا XZ کاملا واضح بود، اما در محیط‌های بسته این تفاوت‌ها تاحدودی کمتر است. در زیر نورطبیعی، تمامی دستگاه‌ها تقریبا عملکردی خوبی را از خود نشان دادند. 

می‌توان گفت که تمامی سلفی‌های گرفته شده در محیط بسته، از کیفیت خوبی برخوردار هستند. صحبتی که نمی‌توان در مورد تمام عکس‌های گرفته شده در محیط باز عنوان کرد. 

 

 

 

 

نتیجه‌گیری
 

کیفیت تصاویر همیشه  یکی از مورد بحث‌ترین موضوعات بین طرفداران برند‌های مختلف است. اما وقتی تفاوت‌ها کاملا واضح هستند، پس برخی از کمپانی‌ها باید برای بهبود کیفیت دوربین‌های موجود در اسمارت‌فون‌هایشان کاری جدی انجام دهند. 

یک سوال بسیار مهم برای تولید‌کنندگان گوشی‌های اندرویدی این است که آیا واقعا به یک دوربین سلفی زاویه گسترده در اکثر تلفن‌های اندرویدی نیاز است یا خیر؟ 

اما مهم‌تر از همه باید کارهای بیشتری روی رنگ انجام بگیرد. وقتی‌ که رنگ‌ها غیرزنده و کسل کننده هستند، هیچ مجالی برای صحبت‌های بیشتر باقی نمی‌گذارد. در بسیاری از تصاویر، نوردهی به طور کامل اشتباه است و دوربین‌های سلفی نیز در تعادل رنگ سفید با مشکل مواجه هستند. در حالی که بسیاری روی اعداد مگاپیکسل مانور می‌دهند، اما حقیقت آن است که جزئیات در عکس‌های سلفی گرفته شده توسط گوشی‌های اندرویدی از مشکل لکه‌دار بودن رنج می‌برند. سازندگان تلفن‌همراه باید بصورت جدی پیگیر اضافه کردن فناوری تشخیص چهره به دوربین‌ها باشند. کمپانی سونی جزو پیشگامان این زمینه محسوب می‌شود. 

در نهایت باید گفت که آیفون 7 پلاس از تمامی آزمایشات سربلند بیرون آمد و توانست بهترین عمکلرد را به نام خود ثبت کند. تصاویری که توسط این دستگاه ثبت شدند، از کیفیت بسیار بهتری برخوردار بودند و رنگ‌ها و جزئیات نیز در آنها نسبت به تصاویر دیگر واضح‌تر نمایش داده می‌شوند. 

نظر شما در مورد تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های سلفی آیفون 7 پلاس، گلکسی S7 Edge، الجی V20 و اکسپریا XZ چیست؟ آیا شما هم موافقید که آیفون اپل توانست عمکلرد بهتری را از خود نشان دهد؟ 

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها