Loading...

۱۱ روش برخورد با همسر عصبانی و آرام کردن خشم و عصبانیت او

۱۱ روش برخورد با همسر عصبانی و آرام کردن خشم و عصبانیت او
زندگی واقعی مانند افسانه‌ها نیست. ازدواج – حتی ازدواج‌های خوب- سختی‌هایی دارد. مشکلات زیادی وجود دارد که ممکن است پس از ازدواج و در زندگی زیر یک سقف اتفاق بیفتد.

همین آدم‌ها را به جایی می‌کشاند که گاهی ندانند چه کار باید انجام بدهند و به شریک زندگی‌شان چه باید بگویند. یکی از موقعیت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است در آن گیر بیفتید، این است که متوجه شوید یک شوهر عصبانی دارید. و نه فقط شوهری که گاهی اوقات عصبانی است، بلکه کسی که در اغلب مواقع دچار خشم و عصبانیت می‌شود. اگر احساس می‌کنید که خشم شوهر شما باعث شده که زندگی مشترک‌تان دچار مشکل شود، خواندن این مقاله را ادامه دهید. در این نوشتار با چند روش برخورد با همسر عصبانی و آرام کردن خشم و عصبانیت او آشنا خواهید شد.

برخورد با همسر عصبانی

۱. در برخورد با همسر عصبانی آرام بمانید

اگر اجازه دهید که خشم‌ در وجودتان بالا بگیرد و هم‌اندازه‌ی خشم و عصبانیت شوهرتان شود، قطعا بازنده خواهید بود! اگر شوهر شما برای کنترل خشم خود مشکلی دارد، عصبانی‌تر شدن شما و بیش‌تر شدن خشم‌تان قطعا کمکی به حل مشکل نخواهد کرد. در عوض، تمام تلاش‌تان را برای حفظ خونسردی و آرامش‌تان به کار ببندید و صبر کنید تا اوضاع آرام شود.

۲. سعی کنید چیزها را از منظر او ببینید

بهترین کار این است که سعی کنید متوجه شوید که شوهرتان از کجا آمده‌است. اگر او به وضوح داستان را توضیح نمی‌دهد، شما خودتان می‌توانید از او سوال کنید، به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که شوهرتان از کجا آمده‌است. گاهی اوقات صرف وقت برای تغییر زاویه‌ی دید شما کافی است تا به شما کمک کند تا ببینید شاید واقعا چیزهایی وجود دارد و او حق دارد که عصبانی باشد. و حتی اگر هم دلیلی منطقی برای ناراحت شدن نداشته باشد، گاهی اوقات انتقال این حس که شما می‌کوشید او را درک کنید، برای خاموش کردن خشم و عصبانیت او کافی است.

۳. در برخورد با همسر عصبانی با او صادق باشید

اگر به نقطه‌ای رسیدید که احساس کردید خشم او واقعا دارد زندگی مشترک‌تان را خراب می‌کند، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با او صادق باشید. با این حال، زمانی که این کار را انجام می‌دهید، باید زمان مناسبی را به دقت انتخاب کنید. نباید این گفتگو را وسط یک بحث و جدل یا زمانی که او به شدت عصبانی است، انجام بدهید. در عوض، باید حسابی فکر کنید و زمان مناسبی را برای نزدیک شدن به او و مطرح کردن حرف‌هایی که در دل دارید انتخاب کنید. ممکن است بهتر این باشد که  برای توضیح نگرانی‌های‌تان نامه‌ای بنویسید و به او توضیح بدهید که لازم است تغییراتی در رفتارش صورت بگیرد.

اگر او احساس می‌کند که شما حالت تهاجمی دارید، پس به احتمال زیاد حرف‌های‌تان را هم گوش نمی‌دهد به این دلیل که در موضع دفاعی قرار خواهد گرفت. شما باید به او نشان دهید که دوست دارید رابطه‌ی بین‌تان را بهبود ببخشید و قصد دارید به او به هر شیوه‌ای که مقدور است کمک کنید.

۴. او را تشویق کنید که از افراد حرفه‌ای کمک بگیرد

یک مسئله متفاوت و پیچیده معمولا باعث بروز خشم می‌شود. به عنوان مثال، خشم می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

– احساس ناامنی

– اضطراب

– افسردگی

– اختلال کم‌توجهی- بیش فعالی

– اختلال وسواس فکری- عملی

– PTSD (اختلال استرس پس از آسیب روانی)

– اختلال دو قطبی

در حالی که ممکن است به نظر برسد که شوهرتان تصمیم دارد خشم‌اش را در مقابل شما خالی کند و بر این باور است که برای کنترل وضعیت تلاش می‌کند، به احتمال زیاد خودش اصلا احساس نمی‌کند که اوضاع را تحت کنترل دارد. این احتمال وجود دارد که خشم و عصبانیت او در اثر یک مشکل اساسی ایجاد شده‌است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در این صورت سریع‌ترین و موثرترین روش برای درمان همسرتان این است که علت و ریشه‌ی عصبانیت او را کشف کنید. با این حال، برای رسیدن به نتیجه‌ی درست شوهرتان باید با یک متخصص بهداشت روان صحبت کند. به این ترتیب علت ریشه‌ای خشم او مشخص خواهد شد. شما می‌توانید او را تشویق کنید که این گام‌‌ها را بردارد، اما به هیچ عنوان نمی‌توانید او را برای این کار مجبور کنید.

۵. زمانی که احساس می‌کنید لازم است، ‌از او دور شوید

اگر او واقعا عصبانی است و شما قادر به گفتگو با او نیستید و نمی‌توانید وضعیت را ادامه دهید، بگذارید بداند که لازم است کمی دور شوید و از موقعیت پیش آمده فاصله بگیرید. از خانه بیرون بروید و کمی پیاده‌روی کنید یا به اتاق دیگری بروید. مکانی را پیدا کنید که بتوانید در آن آرام بمانید و روی اعصاب‌تان مسلط شوید. گاهی اوقات این فاصله، دقیقا همان چیزی است که برای به آرامش رسیدن قبل از بازگشت شما نیاز دارد.

۶. به او کمک کنید تا خودمراقبتی را تمرین کند

هرچند شما بر همه‌ی کارهایی که شوهرتان انجام می‌دهد کنترل ندارید، اما فرصت‌هایی برای کمک به تشویق خودمراقبتی در او خواهید داشت. کمک‌اش کنید که شب‌ها خواب و استراحت کافی داشته باشد، برخی روزها را در هفته به ورزش و انجام تمرینات بدنی اختصاص بدهد، و گزینه‌ّهای سالم‌تری را برای رژیم غذایی او انتخاب کنید. عدم مراقبت از خود می‌تواند نقش مهمی در احساسات مردم ایفا کند. هر چه‌قدر از نظر فیزیکی بهتر از خودتان مراقبت کنید، با چالش‌های سلامت روان که برای‌تان پیش می‌آیند، راحت‌تر دست و پنجه نرم خواهید کرد.

۷. سعی نکنید مادر او باشید

آخرین چیزی که شوهر شما نیاز دارد، این است که سعی کنید مانند مادرش رفتار کنید. او را (به خصوص در مقابل دیگران) سرزنش نکنید. این کار فقط وضعیت را بدتر خواهد کرد. به یاد داشته باشید که هرچند ممکن است همسرتان مانند یک کودک رفتار کند، اما او یک مرد بالغ و بزرگ است. رفتار با او به عنوان یک کودک تنها بر شما و روابط شما تأثیر منفی می‌گذارد.

۸. در برخورد با همسر عصبانی خودتان را سرزنش نکنید

یکی از محصولات جانبی خشم، سرزنش دیگران است. زمانی که شریک زندگی‌تان فردی عصبانی است، ممکن است گاهی واقعا خسته و ناامید شوید. ممکن است مدام در موقعیتی قرار بگیرید که انگار برای همه چیز و همه کار مقصر هستید.

مهم است که همیشه در ذهن داشته باشید که این روش شوهرتان برای مقابله با احساساتی است که در درون‌اش جریان دارد؛ هر مشکلی که پیش می‌آید تقصیر شما نیست. به محض این‌که پذیرش مسئولیت چیزهایی را که شوهرتان سعی دارد به خاطرش ما را متهم کند شروع کنید، اوضاع فقط بدتر می‌شود. شما ممکن است فکر کنید که انجام این کار راهی برای بهبود وضعیت است، اما ابدا این‌طور نیست. او بیش از همه خوشحال خواهد بود که همه‌ی تقصیرها را به گردن شما بیندازد و خیال خودش را راحت کند.

۹. مرزهای خود را مشخص کنید

وقتی شوهری دارید که مدام با خشم دست و پنجه نرم می‌کند، مهم است که یاد بگیرید چگونه مرزهای خود را مشخص کنید. شما باید به او بگوئید که چه چیزهایی را قبول می‌کنید و چه چیزهایی برای‌تان قابل قبول نیست. هنگامی‌ که مرزهای خود را مشخص می‌کنید، باید به آن‌ها کاملا پایبند باشید. اگر یک بار به او نشان دهید می‌تواند مرزها را زیر پا بگذارد، او بازم هم به انجام این کار ادامه خواهد داد.

قرار نیست به این دلیل که شوهرتان مشکلی دارد و در حال کنار آمدن با احساسات و افکار خود است،‌شما مدام لگدمال شوید. اطمینان حاصل کنید که او می‌داند که شما نمی‌خوانید با هیچ گونه بی‌احترامی یا بدرفتاری کنار بیایید.

اگر متوجه شدید که در این موقعیت گیر افتاده‌اید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با یک درمانگر صحبت کنید. وقتی که زندگی مشترک‌تان چنین وضعیتی دارد، ممکن است دیدن و تشخیص خط بین چیزهایی که تقصیر شماست و چیزهایی که در رخ دادن‌شان تقصیر نداشته‌اید، دشوار باشد. صحبت کردن با یک درمانگر مفید است، زیرا یک شخص ثالث بدون اینکه دوست یا عضو خانواده‌تان باشد اوضاع و شرایط زندگی شما را تحت بررسی قرار خواهد داد. آن‌چه شما دنبال‌اش هستید، یک دیدگاه عینی و مشاوره‌ی حرفه‌ای است.

اگر شوهرتان مایل است به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه کند، عالی خواهد بود، اما اگر تمایلی به انجام این کار نداشته باشد آن وقت است که شما باید خودتان به یک مشاور مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید از درمان آنلاین استفاده کنید که به راحتی برای همه در دسترس است و می‌توانید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

۱۰. اجازه ندهید که با شما بدرفتاری کند

بین داشتن یک شوهر عصبانی و داشتن یک شوهر خشن تفاوت وجود دارد. اگر شوهر شما به لحاظ جسمی شما را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد، مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید این است که خود را به جای امنی برسانید. این بدان معنا نیست که شما باید برای همیشه از رابطه‌ی ازدواج‌تان خارج شوید، بلکه به این معنی است که باید خود را در جایی امن نگه دارید تا بتوانید راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنید و چاره‌ای بیندیشید.

رفتار خشونت‌آمیز فقط به معنای سوء استفاده‌ی فیزیکی نیست. اگر شوهرتان به لحاظ کلامی و عاطفی شما را مورد آزار و اذیت قرار بدهد، ممکن است زندگی مشترک‌تان آسیب ببیند. طول می‌کشد تا بعضی افراد متوجه شوند که این رفتار هم به اندازه‌ی سوء استفاده‌ی فیزیکی آزاردهنده است، هرچند به طور متفاوتی شما را دچار آسیب می‌کند. به هر روی اجازه ندهید که شوهرتان شما را در موقعیتی قرار بدهد که سلامت روان‌تان دچار آسیب شود.

اطلاعاتی که در این مقاله گنجانده شده‌است بیش‌تر برای کسانی است که یک همسر عصبانی دارند، که به آن‌ها آسیب نمی‌رساند. باید تاکید کنیم که اگر شما در موقعیتی قرار دارید که مجبور به تحمل سو‌ء استفاده‌ی فیزیکی هستید، مهم است که‌‌ همین حالا از همسرتان دور شوید. سپس، می‌توانید به یک درمانگر و سایر افراد حرفه‌ای مراجعه کنید و در مورد گام‌های بعدی تصمیم بگیرید.

۱۱. یادتان باشد که کمی شفقت و دل‌رحمی داشته باشید

اگر شوهر شما با خشم خود مشکل داشته باشد، به خرج دادن کمی صبر و آرامش می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. به خاطر داشته باشید که خشونت معمولا از چیزهای دیگری نشات می‌گیرد و این احتمال هم وجود دارد که شوهرتان خودش هم از این اوضاع راضی نیست و در تلاش برای حل مشکل است.

وقتی رفتارهای دیگران اشتباه است، قضاوت کردن‌شان کاری ندارد، اما شما به عنوان یک همسر، باید شیوه‌هایی برای نشان دادن عشق، محبت و صبرتان داشته باشید. پشتیبانی و حمایت شما از همسرتان می‌تواند به او کمک کند. اگر می‌توانید او را راضی کنید که به مشاور مراجعه کند، بگذارید بداند که اگر دوست دارد شما هم تمایل دارید با او همراه باشید.

ترجمه : سارا فیضی

منبع : بازده

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  Day Deal
   

   همیشه با شما خواهیم بود

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسبوک     فروشگاه اینترنتی دی دیل در توییتر    فروشگاه اینترنتی دی دیل در اینستاگرام

    

    

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در تلگرام      فروشگاه اینترنتی دی دیل در پینترنست     فروشگاه اینترنتی دیل دیل در آپارات

   

   

  فروشگاه اینترنتی دی دیل در فیسنما      دی دیل در کلوب    فروشگاه اینترنتی دیل دیل در لنزور 

                 

   

               تماس با ما            

    

  021-33972251

   

  0935-9494634

   

  شنبه تا چهارشنبه

   

  ساعت 9 الی 17

   

  پنجشنبه ساعت

   

  9 الی 14

   

   

  کد کیو آر فروشگاه
  کوالا دیزاین؛ طراحی سایت، سئو، دیجیتال مار کتینگ

  برند ها